Koalicja Obywatelska – konkrety dla seniorów i młodych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przywrócenie telefonu zaufania, emerytury do 5 tysięcy złotych bez podatku czy dopłata do mieszkań dla młodych i odwołanie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. To jedne z konkretów, które zaprezentowała koalicja obywatelska na rynku we Wrocławiu. 

Seniorzy są bardzo ważni. Dlaczego? Dlatego, że jak rozejrzymy się dookoła, to wszystko, co widzimy, to jest wypracowane ich rękoma. I gdyby nie oni, tego wszystkiego by nie było. A starość, jaką życie im gotuje, w tej chwili nie jest lekka. Jest dosyć marna opieka zdrowotna nad seniorami. Nie mają pieniędzy. Nie wszystkim wystarcza na leki i jedzenie – mówi prof. Alicja Chybicka, senatorka RP.

I PiS, jak to ma w zwyczaju, biorąc przykład z Morawieckiego, oczywiście okłamał też seniorów. Wprowadził od 1 stycznia 2022 roku emeryturę bez podatku. Chwalił się tym sztandarami, Beata Szydło opowiadała, jakie to będą fantastyczne uzyski dla tych seniorów. Ale zapomnieli powiedzieć, że wprowadzając emeryturę bez podatku do kwoty 2,5 tys. złotych, jednocześnie zabrali emerytom szanse na odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Co spowodowało, że tak naprawdę 90% emerytów przestała mieć możliwość odprowadzenia składki zdrowotnej. Ok, nie zapłacili podatku, ale zapłacili składkę zdrowotną — mówi Joanna Augustynowska, kancelaria Senatu.

Ja w całej swojej karierze 23 lat pracy w branży techniki grzewczej nie spotkałem tak wielu osób starszych jak w ubiegłym roku, które na spotkaniach, na wizytach siedziały w kurtce, podwójnej kurtce. Bo to właśnie seniorzy stoją przed dylematem. Czy opłacić rachunek za gaz, za prąd, czy kupić jedzenie – mówi Przemysław Babiński, Koalicja Obywatelska.

Niestety ceny mieszkań są karygodnie wysokie. Nas młodych nie stać na wynajem, musimy kombinować w postaci pokoju, dzielenia się, łóżek. No, takich sytuacji być nie może. My młodzi też chcemy funkcjonować normalnie, na poziomie – mówi Karolina Kaczor-Hanuszkiewicz, kandydatka do Sejmu.

Mikołaj Pawlak. Osoba, która w Polsce sprawuje urząd Rzecznika Praw Dziecka. Sprawuje urząd, bo trudno mówić, by faktycznie był Rzecznikiem Praw Dziecka, bo praw dziecka zupełnie nie chroni. Przykłady? Pamiętacie pewnie państwo, kiedy został opublikowany ranking szkół przyjaznych osobom LGBT. Mikołaj Pawlak jako Rzecznik Praw Dziecka, zamiast cieszyć się, że są w Polsce placówki, które wspierają takie osoby, zrobił kontrolę w tych szkołach – mówi Kinga Grabarczyk, Platforma Obywatelska.

Już nie będzie też tak, że w Polsce będą lepsi i gorsi. Wszyscy Polacy. Wszystkie Polki zasługują na takie same prawa i my dzisiaj idziemy o te prawa walczyć. Idziemy dzisiaj walczyć o lepszą Polskę. Idziemy dzisiaj walczyć o zmianę – mówi Michał Jaros, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku.

Zobacz również

Od rozkładu jazdy 2023/2024 zmienia się schemat połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Większość podróżnych będzie podróżować po liniach o tym samym numerze, jednak wprowadzone zmiany porządkują numerację linii w pociągach Kolei Dolnośląskich i Polregio.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy