Koalicja Obywatelska ogłasza postulaty: kobiety mają wybór

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Wśród nich zdrowie, podatki oraz edukacja. Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje postulaty na nadchodzące wybory parlamentarne. Tym razem politycy skupili się na sytuacji kobiet w Polsce.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zmarło aż 8 kobiet w ciąży i połogu. Rok wcześniej — 9. Eksperci szacują, że zgonów tych może być nawet trzy razy więcej. Winna jest nieodpowiednia opieka okołoporodowa, ale przede wszystkim restrykcyjne prawo aborcyjne w Polsce. 

To kobieta będzie decydowała o swoim zdrowiu i swoim życiu. Zapewnimy dostęp do lekarzy ginekologów, którzy nie będą mogli odmówić kobiecie udzielenia wsparcia. Do lekarzy, którzy nie będą mogli zasłonić się klauzulą sumienia przy wykonywaniu swojego zawodu, przekonuje Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej Wrocławia, kandydatka do Sejmu RP. 

Polska jest jednym z krajów europejskich, w których aborcja farmakologiczna jest nielegalna. Tabletki wczesnoporonne są niedostępne. 

To jasno wskazuje, że myślenie liderów Polski, partii rządzącej w Polsce, na Węgrzech, Kaczyńskiego i Orbana jest podobne. Zrobić wszystko, żeby upokorzyć kobiety. Zrobić wszystko, żeby utrudnić im decydowanie o własnym ciele, o własnym zdrowiu, mówi Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP, kandydatka do Sejmu RP. 

Jednocześnie pary starające się o dziecko nie mogą liczyć na pomoc państwa w sfinansowaniu procedury in vitro. Tego typu leczenie to koszt nawet 12 tys. złotych. Koalicja Obywatelska zapewnia o finansowym wsparciu dla takich osób. 

Ludzie tak bardzo marzą o rodzicielstwie, że zadłużali się, brali kredyty, zapożyczali się u rodziny. Dlatego oni nie będą już pozostawieni sami sobie. Na stałe wprowadzamy finansowanie metody in vitro z budżetu państwa. Zamierzamy przeznaczyć na ten cel minimum 500 milionów złotych, mówi Martyna Nowak z Platformy Obywatelskiej. 

Brak odpowiedniej opieki okołoporodowej to niejedyny problem kobiet, które decydują się na dziecko. Ciężarna podczas porodu nie w każdym szpitalu może liczyć na leki znieczulające. 

Dlaczego jesteśmy zmuszane do tego bólu, traumy, nieuzasadnionego heroizmu, podczas gdy medycyna jest na tyle zaawansowana, że możemy korzystać ze znieczulenia? Możemy rodzić w ludzkich warunkach, ale szpitale tego nie respektują. Dlaczego? Czasem jest tak, że akurat nie ma anestezjologa. Czasem jest tak, że lekarz prowadzący ma sceptyczne nastawienie do znieczulenia, zauważa Kinga Grabarczyk z Platformy Obywatelskiej. 

Według Koalicji Obywatelskiej rozwiązanie problemów kobiet jest jasne. 

Dzięki takim konkretom Polska powróci na szlak europejski, w pełnym tego słowa znaczeniu. Uda się odzyskać pieniądze z KPO, a także poprawić wszystkie dziedziny życia, które tak bardzo doskwierają w tej chwili Polkom i Polakom, mówi prof. Alicja Chybicka, Senator RP. 

Zachęcam do tego, żebyście państwo wzięli udział w wyborach, bo wasi reprezentanci mogą wam stworzyć takie prawo, które nie będzie dla was adekwatne. Albo mogą stworzyć takie warunki do życia i funkcjonowania w Polsce, z którego będziecie zadowoleni. Warto skorzystać z tej okazji, warto wziąć udział w wyborach, warto zagłosować, wybrać swojego kandydata bądź swoją kandydatkę, zachęca Michał Jaros, poseł na Sejm RP, przewodniczący regionu dolnośląskiego Platformy Obywatelskiej. 

Tegoroczne wybory parlamentarne mogą mieć decydujący wpływ na kobiety i to czy zajdą w ciążę. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy