Koalicja Obywatelska zwołała sesję nadzwyczajną sejmiku. Tematem Odra i śmieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Klub Koalicji Obywatelskiej zwołał sesję nadzwyczajną Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, żeby porozmawiać o tematach związanych z ochroną środowiska na Dolnym Śląsku. Tematem przewodnim sesji była ekologia w obszarze składowisk odpadów oraz katastrofa ekologiczna na Odrze, do której doszło w 2022 roku.

Wiemy dobrze, że winni jednoznacznie nie zostali wskazani i co najważniejsze, nie padły żadne słowa dotyczące konkretnej odpowiedzialności. My dziś właśnie dzięki temu, że mamy nowego przewodniczącego, możemy zadawać trudne pytania o ochronę środowiska, dotyczące ekologii. To bardzo ważna kwestia, którą będziemy podejmować i deklarujemy, że nie zamieciemy jej pod dywan – mówi Monika Włodarczyk, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, Koalicja Obywatelska.  

To jest nasz plan na końcówkę kadencji, ale także na nową kadencję. Co najmniej raz w miesiącu odbędzie się sesja merytoryczna o tematach nurtujących Dolnoślązaków, o tematach, które są ważne dla mieszkańców Dolnego Śląska i z udziałem strony społecznej – mówi Marek Łapiński, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa dolnośląskiego.

Ten niepokój, który się pojawił z wysypiskami, z Odrą i wieloma innymi jeszcze zagadnieniami z ochrony przyrody, jest to po prostu niemożliwe, żeby koło niego przejść tak sobie, na zasadzie nic się nie stało, jakoś będzie. Nie może tak być – mówi Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, KO.

Przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej, samorząd województwa podkreślił, że w latach poprzednich prowadził kontrolę składowisk odpadów i zamierza to robić w kolejnych latach. 

W latach 2018-2023 przeprowadziliśmy 190 kontroli. Zostały nałożone podwyższone opłaty na kwotę 240 milionów złotych – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Apelujemy również, aby powstał rządowy system monitoringu Odry. Zresztą dzisiaj na sesji będzie profesor Lejcuś, który też o tym powie, że można Odrę monitorować, że można monitorować zezwolenia wodno-prawne. Jeszcze raz podkreślę, pomimo że to nie jest zadanie samorządu województwa, z troską do tego podeszliśmy, przeznaczyliśmy pieniądze na badania i przekonaliśmy innych marszałków do wspólnych działań, żeby chronić rzekę Odrę w przyszłości – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Jeżeli my mówimy o powołaniu jakiegoś zespołu enigmatycznego złożonego z ekspertów czy naukowców, to jak dla mnie, to nie są konkretne działania dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego Odry. Dziś te pytania postawimy. Temat ekologii, kryzysu ekologicznego na Odrze nie był tematem, który był podejmowany chętnie przez władze województwa – mówi Monika Włodarczyk, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, Koalicja Obywatelska.  

Na lata 2014-2021 przeznaczyliśmy 2,3 mld złotych na ochronę środowiska. W tym roku w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska ta kwota wynosi 2,7 mld złotych – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Często wystarczy jedynie przejść się po wrocławskich ulicach, aby w starych ścianach usłyszeć to metaforyczne echo dawnego Breslau. W Ossolineum przez najbliższe tygodnie będzie można jeszcze głębiej zanurzyć się w tym przedwojennym klimacie dzięki wystawie „Czas pochwycony”.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy