Kobiety badajcie się! Rak to nie wyrok.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To dramatyczne informacje.  Na całym świecie zwiększa się zachorowalność na raka piersi. Tak jest i w  USA,   w Europie Zachodniej, również w Polsce. Ale u nas problem jest poważniejszy. W  wielu krajach wzrasta zachorowalność, ale jednocześnie spada umieralność. Niestety -  w Polsce ostatnio znowu rośnie.

Statystyki to potwierdzają – z roku na rok  coraz więcej jest kobiet, u których lekarze wykrywają nowotwory piersi. W zeszłym roku zarejestrowano  prawie 19 tys. zachorowań, a jeszcze kilka lat wcześniej było o 2-3 tys mniej. Niestety –  z roku na rok więcej chorych umiera.  W 2019 roku aż  6 tys. pacjentek.

    

To jak  małe miasteczko i to jest przerażające. Ale jeszcze gorsze jest to, że zdominowała nas epidemia koronawirusa i ośrodki onkologiczne muszą prosić pacjentów, żeby rozpoczęli leczenie  – mówi dr Igor Madej, szef bloku operacyjnego DCO we Wrocławiu 

 

Lekarze wciąż apelują –  nadal  dramatycznie mało kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne. Najważniejsza jest mammografia.

 

  • Zgłaszalność na badania profilaktyczne, na mammografię,  jest niewielka. Na poziomie 35-45 procent, czyli większość kobiet się po prostu nie bada – mówi dr Bartosz Dołęga – Kozierowski z Zakładu Diagnostyki Obrazowej DCO we Wrocławiu. 

 

Pani Krystyna 20 lat temu dowiedziała się, że ma raka piersi.

 

Sama sobie znalazłam podczas kąpieli i przez dwa dni byłam w szoku  – mówi pani Krystyna  Czarnecka – Nosal.    

 

Ale rak to nie wyrok – to powtarzają lekarze. Nowotwór wcześnie wykryty, dzięki innowacyjnym metodom  diagnostycznym i operacyjnym – może być całkowicie wyleczalny. Warunek jest jeden – trzeba jak najszybciej wykryć niepokojącą zmianę.

 

Nowotwór we wczesnym stadium wykryty daje efekty.   Ja już żyję normalnie, ale trzeba robić badania systematycznie, regularnie  –  mówi Marzena Fornalik, której dzięki mammografii lekarze wykryli raka piersi. 

 

Leczenie raka piersi jest coraz mniej inwazyjne. Większość operacji jest oszczędzających – usuwany jest tylko guz. 

 

Staramy się operować jak najbardziej oszczędzająco, żeby pacjentka nie odczuła krzywdy. Nasze leczenie ma się zakończyć poprawą wyglądu . Taki mamy cel  – dodaje dr Igor Madej.

 

Onkolodzy szacują, że Polsce mogliby uratować co najmniej 2,5 tys. kobiet, ale w 80 proc. Przypadków zbyt późno postawiona jest diagnoza.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy