Kobiety, badajcie się! Profilaktyka może uratować życie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Międzynarodowy Dzień Kobiet to - oprócz świętowania - dobra okazja, żeby przypomnieć o profilaktyce. Dolnośląski Polski Czerwony Krzyż zorganizował Dzień dla Kobiet, w ramach którego zachęcał do badań.

– Profilaktyka, świadomość, dbanie o zdrowie kobiet zarówno fizyczne, jak i psychiczne – mówi Ewa Duda, dyrektorka Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Bo chociaż o badaniach profilaktycznych mówi się bardzo często, wciąż zbyt mała liczba kobiet korzysta z tych możliwości. Dolnośląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża przy okazji święta postanowił przypomnieć paniom o m. in. o samobadaniu piersi oraz cytologii.

– Myślę, że trzeba zmienić trochę podejście do badań profilaktycznych, bo w nich należy upatrywać właśnie tego zdrowia, ponieważ możemy wychwycić zmiany, które bardzo łatwo małym nakładem energii i sił bądź utraty zdrowia, mogą nas, że tak powiem, znowu do pełnej wydolności organizmu przywrócić – mówi Agnieszka Czajkowska, położna, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Hematologii i Pulmonologii.

Jednym z badań, które powinny być wykonywane przez kobiety regularnie, jest cytologia, która może wykryć raka szyjki macicy. Niestety, wiele pań unika tego badania.

– Młode kobiety, młode dziewczyny bardzo fajnie sobie to organizują, że przychodzą w grupie, na zasadzie „zbieramy się dzisiaj, idziemy robić cytologię, ok, będziemy robić USG, mammografię piersi”. Dziewczyny w zakładach pracy fajnie się organizują, robią sobie kalendarz badań i jak są po dwie, po trzy, zapisują się przed urodzinami, czy w danym roku, w danym miesiącu wyznaczają sobie datę i robią to badanie – mówi Agnieszka Czajkowska, położna, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Hematologii i Pulmonologii.

Nowotwór szyjki macicy w Polsce zwykle wykrywany jest w późnym stadium, właśnie przez to, że kobiety nie robią badań profilaktycznych. Zaleca się zrobić cytologię nie rzadziej niż raz na trzy lata. Regularnie należy również badań piersi.

– Piersi powinno się badać raz w miesiącu, regularnie, zawsze w tym samym dniu. Jeżeli u kobiety miesiączki są, to między 5 a 10 dniem od rozpoczęcia miesiączki. Natomiast te panie, które już nie mają miesiączki, wybierają sobie dowolny dzień w miesiącu. Piersi w cyklu miesięcznym zachowują się różnie, pojawiają się zgrubienia i to może powodować taki niepokój i panikę nawet lekką, więc wybrać sobie stały dzień i wtedy każda zmiana, którą łatwiej wychwycić, jeżeli robimy to systematycznie, można w czasie kąpieli, nawet oglądając telewizję – mówi Grażyna Bosek, wolontariuszka na Oddziale Onkologii w Szpitalu przy ul. Kamieńskiego.

Samobadanie piersi co miesiąc, a mammografia raz na rok. Profilaktyka może uchronić przez poważnymi stanami chorobowymi, a nawet uratować życie. W ramach wydarzenia PCK edukowało również z udzielania pierwszej pomocy.

– Z pierwszą pomocą jest tak, że każdy z nas, a przynajmniej wielu z nas, myśli, że nam się to po prostu nie przyda. Bo wypadki to coś, co się zdarza komuś, gdzieś tam w mediach daleko, a potem wielu spotyka bardzo niemiłe doświadczenie, że to jednak jest, dzieje się tuż przede mną, w moim najbliższym otoczeniu, więc na wszelki wypadek lepiej coś wiedzieć aniżeli się nieprzyjemnie zdziwić. Lepiej tę wiedzę aktualizować aniżeli bazować na tym, czego się nauczyliśmy dawno temu w szkole, w pracy, na kursie BHP czy gdzieś tam jeszcze przy jakiejś dawnej okazji – mówi Andrzej Horowski, ratownik Polskiego Czerwonego Krzyża.

Inicjatywa PCK, czyli Dzień Dla Kobiet to oprócz badań i profilaktyki, również wspólną aktywność.

– 16 marca zapraszamy na „Bieg Kobiet, O! zdrowie kobiet”, więc tam też będzie punkt edukacyjny. Bardzo staramy się o to, żeby również młode kobiety zachęcić do badania piersi w ogóle, dbania o zdrowie, a więc „Bieg O! zdrowie kobiet”, międzypokoleniowo do przejścia, do maszerowania, spacerowania, biegu – mówi Ewa Duda, dyrektorka Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Na bieg wciąż można się zapisywać.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy