Kobiety kobietom. „Taszki-drenażki” dla pacjentek onkologicznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii odbyła się akcja z okazji Dnia Kobiet, w ramach której Fundacja „Słonko” i Fundacja „Onkologika” przekazały pacjentkom ponad 3 tys. tak zwanych „taszek-drenażek”. Mają one za zadanie pomóc pacjentkom w codziennym funkcjonowaniu po różnych operacjach, takich jak np. wycięcie guza z piersi.

Tak zwane „taszki-drenażki” to są torebki, które zostały uszyte tak, aby mogły pomieścić dreny, które pacjentki dostają po operacji. 

-Skąd w ogóle pomysł na takie torebeczki? 

Z doświadczenia. Wprawdzie nie mojego, ale koleżanki, która po operacji piersi, guza w piersi, wyszła z dwoma butelkami do drenów w rękach. Bardzo ciężko jest funkcjonować, trzymając dwie butelki w rękach, gdzieś je trzeba wsadzić. To jest taki drobiazg, ale który bardzo ułatwia właśnie komfort życia – mówi Joanna Cieślik-Smela, prezes fundacji „Słonko”.

To jest taka banalna rzecz, niewielka. Ale przez tydzień czy nawet do dwóch tygodni pomaga kobietom normalnie funkcjonować – mówi Edyta Pisarska, członek zarządu, fundacja „Słonko”.

W tym roku jest to już trzecia edycja tej akcji. Taka inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony zarówno pacjentek, jak również pracowników Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. 

Kiedyś musiałam przyjeżdżać tu co 4, co 5 dni i igłą ściągali. Teraz jest właśnie to udogodnienie, że jest ta buteleczka, torebeczka. Jadę do domu z nią i wracam do kontroli. To jest tak troszkę higienicznie, jakoś przyjemnie, tak nie razi to w oczy – mówi Zofia Kurpil, pacjentka DCOHiP we Wrocławiu.

-Dzięki temu można chodzić, oglądać świat na nowo już na nowym etapie życia. Ja z taką torebką nawet byłam na sesji rady miejskiej. 8 godzin w pracy i można było sobie poradzić – mówi Agata Gwadera-Urlep, wygrała z rakiem.

Jak zaznaczają specjaliści, tego typu inicjatywy odgrywają ważną rolę w życiu pacjentek i polepszają ich komfort życia. 

Myślę, że są zadowolone również dlatego, że czują, że ktoś o to dba i co istotne, myślę, że dzięki temu się po prostu lepiej czują w tym bardzo trudnym okresie – mówi dr Aleksandra Łacko, kierownik Oddziału Chemioterapii przy Oddziele Leczenia Chorób Piersi w DCOPiH we Wrocławiu.

„Taszki-drenażki” to jedna z wielu inicjatyw, które zostały zrealizowane przez fundacje „Słonko” na rzecz pacjentek. 

Kolejnymi naszymi projektami jest między innymi kawiarenka, czyli dostarczamy kawę, herbatę, która leży w poczekalni i jest dostępna dla wszystkich pacjentek – mówi Joanna Cieślik-Smela, prezes fundacji „Słonko”.

Głównym naszym projektem, z którego jesteśmy bardzo dumne, to są rękawice i skarpety, które powodują zmniejszenie efektu polineuropatii, która pojawia się przy chemioterapii. Zaopatrujemy potrzebujące pacjentki z naszego oddziału tu we Wrocławiu, a teraz mamy taki szczytny cel i takie zadanie, do którego jesteśmy walecznie nastawione, że chcemy zaopatrzyć więcej oddziałów w całej Polsce w takie rękawice i skarpety – mówi Edyta Pisarska, członek zarządu, fundacja „Słonko”.

Dzisiaj w szpitalu jesteśmy z okazji Dnia Kobiet i chciałyśmy życzyć wszystkim kobietom, które są w tym ciężkim okresie swojego życia, przede wszystkim zdrowia – mówi Joanna Cieślik-Smela, prezes fundacji „Słonko”.

Badajcie się. Samobadanie to jest bardzo, bardzo ważna rzecz, naprawdę – mówi Edyta Pisarska, członek zarządu, fundacja „Słonko”.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy