Szybka kolej aglomeracyjna – Wrocławska Obwodnica Towarowa otwarta dla ruchu pasażerskiego już wkrótce?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławska Magistrala Towarowa to obwodnica kolejowa Wrocławia, która do tej pory obsługiwała tylko ruch ładunków. Koleje Dolnośląskie mają wobec niej jednak duże nadzieje i plany na to, aby już niebawem te tory obsługiwały także ruch pasażerski.

My mówimy, że już od najnowszego rozkładu jazdy jest możliwe powstanie pierwszej linii szybkiej kolei miejskiej. W 28 minut z Leśnicy przez Nadodrze, Sołtysowice, na Psie Pole. W ciągu 71 dni od zaprzysiężenia nowego prezydenta doprowadzę do tego, że wybierzemy operatora takiego przejazdu i od najnowszego rozkładu jazdy taka kolej, przez całe miasto, od północnego wschodu do zachodu Wrocławia będzie wrocławian wozić – mówi Jerzy Michalak, jeden z kandydatów na prezydenta Wrocławia.

5 lat temu Koleje Dolnośląskie złożyły władzom miasta propozycję stworzenia połączeń między Leśnicą a Nadodrzem. Koszt takiej inwestycji wyceniany jest na około 5-6 milionów złotych.

Dzisiejszy przejazd, dzisiejszy pierwszy przejazd, tą pierwszą projektowaną linią szybkiej kolei miejskiej pokazuje, że możliwe jest porozumienie pomiędzy miastem, pomiędzy województwem a PKP PLK jako dysponentem torów – dodaje Jerzy Michalak.

Koleje Dolnośląskie w ostatnich 5 latach na trasie Wrocław-Lubin przewiozły 2,5 miliona pasażerów, co w słowach Damiana Stawikowskiego, prezesa Kolei Dolnośląskich, jest potwierdzeniem tego, że mieszkańcy Dolnego Śląska chętnie korzystają z połączeń kolejowych.

Nasze pociągi, ale to nie jest nasza wina, bo tak po prostu są projektowane, niewiele rowerów mogą zabrać na swój pokład. Chcielibyśmy zaproponować władzom Wrocławia, podobnie jak jest to w miastach europejskich – w Czechach, a ostatnio byłem w Szwajcarii, na przykład w Lucernie – są piętrowe parkingi rowerowe. Takie powinny powstać tutaj na Dworcu Głównym, ale także myślę, że na każdej dużej stacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, aby rowerzyści mogli zostawić swój rower bezpiecznie, w komfortowych warunkach i wsiąść na pokład Kolei Dolnośląskich – tłumaczy prezes KD, Damian Stawikowski.

Wrocławska Magistrala Towarowa miałaby też pomóc odciążyć Dworzec Główny.

Jeżeli mówimy o tej pierwszej linii szybkiej kolei miejskiej, powtórzę, w 28 minut pomiędzy Wrocławiem, Leśnicą a Psim Polem, to pokazujemy jasno, że te pociągi będą się poruszać Obwodnicą Towarową, czyli omijać będą tę właśnie przeciążoną estakadę Dworca Głównego – mówi Jerzy Michalak.

Na terenie Wrocławia już teraz znajduje się ponad 30 przystanków. Po uruchomieniu dla pasażerów Obwodnicy Towarowej ich liczba jeszcze się zwiększy, a proponowany tunel między Dworcem Świebodzkim a Głównym ma uzupełnić kompleksowe rozwiązanie kolei miejskiej i aglomeracyjnej.

To jest system kolejowy, który i tak będzie potrzebny dla kolei dużych prędkości, które planuje CPK. Mamy dwie stacje. Świebodzki, który za 2,5 roku wróci do używania. Mamy Wrocław Główny z proponowanym przystankiem na placu Kościuszki. To jest substytut metra, więc po co robić nowy system, jak można na starym skorzystać. A pieniądze? Mamy cywilizacyjną szansę jako Polacy, mamy KPO. Przeznaczmy je na konkretne projekty. Możemy te środki wykorzystać, to ogromne pieniądze. Jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy korzystać, żeby doścignąć to, co jest normą w europejskich miastach, bo nie tylko stolice mają metra – mówi członek zarządu województwa dolnośląskiego, Krzysztof Maj.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy