Kolej Aglomeracyjna przez Polkowice. Trwają konsultacje społeczne

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Kolej aglomeracyjna to dla polkowiczan bardzo ważny temat. Były już konsultacje społeczne, teraz czas na ankiety. Wszystko po to, żeby wybrać najlepsze z pięciu proponowanych wariantów.

-Można to nazwać wyzwaniem dziejowym. Przyłączenie kolei do Polkowic jest szczególnie istotne dla przyszłości naszego miasta, ale również całego Zagłębia Miedziowego, całego regionu, bo to będzie ogromny impuls gospodarczy i społeczny dla dalszego rozwoju Polkowic – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

-Konsultacje w sprawie kolej są prowadzone przez DSDiK we współpracy z firmą INFRA, która przygotowuje cały ten proces. Pierwsza część tego procesu rozpoczęła się pod koniec sierpnia spotkaniem z mieszkańcami, gdzie zostało przedstawione tak naprawdę 5 pomysłów na to, jak powinna kolei iść od Lubina do Głogowa, w części zahaczając właśnie o Polkowice – mówi Sebastian Sypko, zastępca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych.

-W chwili obecnej najbardziej zainteresowani mieszkańcy brali udział w konsultacjach, które odbywały się osobiście. Dodatkowo taka ankieta konsultacyjna jest udostępniona w wersji elektronicznej – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

-My jako gmina Polkowice stwierdziliśmy, że troszeczkę uzupełnimy tę ankietę i przygotowaliśmy naszą ankietę, żeby uszczegółowić komunikację z naszymi mieszkańcami. Było sporo dyskusji, przynajmniej na spotkaniu, w którym uczestniczyłem, czyli w tej pierwszej części konsultacji. W dużej części był rozpatrywany wariant, który dzisiaj miałby przechodzić w okolicach strefy i omijać centrum Polkowic – mówi Sebastian Sypko, zastępca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych.

-Zagłębie Miedziowe to blisko półmilionowa konglomeracja, która nie ma sztywnego kręgosłupa kolejowego, bo brak tego połączenia między Lubinem, Polkowicami a Głogowem jest pewnego rodzaju wykluczeniem infrastrukturalnym, więc to połączenie jest niezbędne do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego, ale również ma znaczący wpływ na jakość ochrony środowiska, bo kolej to dziś jeden z bardziej ekologicznych środków transportu. My dbając o czyste powietrze, dbając o zdrowie polkowiczan, będziemy dążyli do tego, aby to połączenie pojawiło się jak najszybciej – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Konsultacje społeczne w sprawie kolei aglomeracyjnej jeszcze się odbędą. Planowany koniec inwestycji to rok 2026.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy