-Można to nazwać wyzwaniem dziejowym. Przyłączenie kolei do Polkowic jest szczególnie istotne dla przyszłości naszego miasta, ale również całego Zagłębia Miedziowego, całego regionu, bo to będzie ogromny impuls gospodarczy i społeczny dla dalszego rozwoju Polkowic – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
-Konsultacje w sprawie kolej są prowadzone przez DSDiK we współpracy z firmą INFRA, która przygotowuje cały ten proces. Pierwsza część tego procesu rozpoczęła się pod koniec sierpnia spotkaniem z mieszkańcami, gdzie zostało przedstawione tak naprawdę 5 pomysłów na to, jak powinna kolei iść od Lubina do Głogowa, w części zahaczając właśnie o Polkowice – mówi Sebastian Sypko, zastępca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych.
-W chwili obecnej najbardziej zainteresowani mieszkańcy brali udział w konsultacjach, które odbywały się osobiście. Dodatkowo taka ankieta konsultacyjna jest udostępniona w wersji elektronicznej – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
-My jako gmina Polkowice stwierdziliśmy, że troszeczkę uzupełnimy tę ankietę i przygotowaliśmy naszą ankietę, żeby uszczegółowić komunikację z naszymi mieszkańcami. Było sporo dyskusji, przynajmniej na spotkaniu, w którym uczestniczyłem, czyli w tej pierwszej części konsultacji. W dużej części był rozpatrywany wariant, który dzisiaj miałby przechodzić w okolicach strefy i omijać centrum Polkowic – mówi Sebastian Sypko, zastępca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych.
-Zagłębie Miedziowe to blisko półmilionowa konglomeracja, która nie ma sztywnego kręgosłupa kolejowego, bo brak tego połączenia między Lubinem, Polkowicami a Głogowem jest pewnego rodzaju wykluczeniem infrastrukturalnym, więc to połączenie jest niezbędne do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego, ale również ma znaczący wpływ na jakość ochrony środowiska, bo kolej to dziś jeden z bardziej ekologicznych środków transportu. My dbając o czyste powietrze, dbając o zdrowie polkowiczan, będziemy dążyli do tego, aby to połączenie pojawiło się jak najszybciej – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Konsultacje społeczne w sprawie kolei aglomeracyjnej jeszcze się odbędą. Planowany koniec inwestycji to rok 2026.