Kolejarze będą chronieni z urzędu. „To historyczny moment dla polskiej kolei” – Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Dzięki zmianom członkowie obsady pociągu skorzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Oznacza to, że każde naruszenie nietykalności cielesnej kolejarza, będzie ścigane z urzędu przez prokuraturę.

Dzięki nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym za napaść na pracownika obsługi pociągu będzie grozić kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

To historyczny moment dla polskiej kolei. Dobrze jest wiedzieć, że ochrona prawna przed ewentualnymi zdarzeniami będzie adekwatna do specyfiki pracy, jaką świadczą kierownicy i konduktorzy. O zmiany w ustawie o transporcie kolejowym apelowaliśmy do Ustawodawcy już w czerwcu 2018 roku, po ataku na konduktorów Kolei Dolnośląskich. Cieszy mnie, że presja środowiska kolejowego będzie skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa pracowników spółek transportowych – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich i dodaje: – Dodatkowo, nowelizacja ta podnosi rangę transportu publicznego, który zyskuje w Polsce coraz większe znaczenie.

Nowelizacja ustaw o transporcie kolejowym i o publicznym transporcie zbiorowym pozwoli czuć się bezpieczniej nie tylko kolejarzom. Zmiany dotyczą także pracowników innych publicznych spółek przewozowych m.in. kierowców miejskich autobusów i tramwajów.

Nowelizacja ustaw wejdzie w życie po upływie vacatio legis (tj. 14 dni od ogłoszenia zmian w ustawach), naruszenie nietykalności cielesnej kolejarza będzie ścigane przez prokuraturę z urzędu.