Kolejowe połączenia autobusowe. Mieszkańcy regionu dojadą do Sycowa i Oleśnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kolejowa Komunikacja Autobusowa połączy Wrocław, Oleśnicę i Syców. Zarówno zarząd województwa, jak i gminy na ten cel przekażą po 263 tysiące złotych. Ta kwota pozwoli realizować połączenia od września do grudnia.
  • Tam, gdzie nie ma jeszcze zrewitalizowanych linii kolejowych, chcemy, żeby Dolnoślązacy przyzwyczaili się, że takie połączenia będą realizowane. Stąd też pomysł na to, żeby uruchomić swoistą kolej na kołach, czyli w ramach jednego biletu kolejowego, w ramach jednego kursu, pasażerowie jadą tam, gdzie tych linii zrewitalizowanych nie ma. Autobusem przesiadają się do pociągów i kontynuują dalej swoją podróż – mówi Cezary Przybylski, marszałek województw dolnośląskiego.

W dni robocze będzie uruchomionych 7 par połączeń, a weekendy 5.

– W ramach tego połączenia będziemy łączyć autobusem miejscowości między Sycowem a Oleśnicą, odtwarzając dawne przystanki kolejowe na tej trasie, wykorzystując przebieg drogi krajowej numer 8, czyli do Sycowa przez miejscowości Stradomia, Poniatowice, Cieśle do Oleśnicy i Oleśnicy Rataje – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województw dolnośląskiego.

– To jest realna walka z wykluczeniem komunikacyjnym. To jest też walka z korkami na drodze. Te autobusy mają też przekonać i przygotować mieszkańców Sycowa, gminy Oleśnica i Oleśnicy i tych, którzy będą z tego korzystać do tego, że transport zbiorowy jest wygodny, bezpieczy- mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województw dolnośląskiego.

21 lat czekaliśmy na to, żeby Syców wpisał się z powrotem w wyszukiwarkę połączeń kolejowych. Pamiętam jak z marszałkiem Myrdą kilka lat temu o tym rozmawialiśmy i to wydawało się całkowicie odrealnione. Dzisiaj z perspektywy tego, jeszcze bardziej się cieszę, że wracamy do tematu połączeń kolejowych – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

– Oczywiście, że mieszkańcy Oleśnicy historycznie bardziej zainteresowani są kierunkiem na Wrocław, ale jednak kierunek do Sycowa, do granicy województwa jest kolejnym, którym zainteresowanie mieszkańców jest ciągle bardzo duże – mówi Jan Broś, burmistrz Oleśnicy.

Zarząd województw chce kontynuować umowę także w kolejnym roku.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy