Pan Ryszard Korościk przez kilka miesięcy źle się czuł. Szukał pomocy u wielu specjalistów, wykonał szereg badań. Jednym z nich była kolonoskopia.
– Dzięki kolonoskopi tak naprawdę Pan żyje? No pewnie, a jak inaczej by to wykryli? – mówi pacjent.
Dzięki temu, że pacjent szybko wykonał badanie profilaktyczne i po kilku dniach trafił do szpitala na operację usunięcia nowotworu – dziś żyje. Ale Polacy nie lubią badań profilaktycznych, a kolonoskopii unikają szczególnie. Tymczasem nowotwór jelita grubego to drugi najczęściej rozpoznawalny nowotwór złośliwy w Polsce.
– Rak jelita grubego rozwija się powoli na podłożu stanów przedrakowych przez wiele lat. Dlatego można te zmiany – jak są łagodne – usuwać . To jest skuteczna profilaktyka i gwarantuje zabezpieczenie przed zachorowaniem na raka jelita grubego – tłumaczy lekarz.
Nowotwory jelita grubego są szczególnie podstępne. Rozwijają się latami, bezobjawowo, bezboleśnie. Dopiero w zaawansowanym stadium dają dolegliwości. Tak było u tej pacjentki – lekarze usunęli raka, ale były już poważne konsekwencje zdrowotne.
– Ma wykonaną stomię, ma problemy pooperacyjne, dużą przepuklinę , która w przypadku takich zaniedbanych nowotworów może się zdarzyć – dodaje dr Wierzbicki.
Tego można uniknąć. Profilaktyczna kolonoskopia ratuje życie. Niestety, chętnych na wykonanie tego badania jest niewielu.
– W tej chwili jest ograniczona liczba pacjentów. Ze względu na wirusa niechętnie się zgłaszali. Ale mamy dobre zabezpieczenia, nie ma się czego obawiać, rejestrujemy na konkretną godzinę. Terminy są najwyżej na dwa tygodnie – tłumaczy Beata Grabowska, rejestratorka.
Na badanie mogą się zapisać pacjenci między 50 a 65 rokiem życia, którzy nie mają żadnych niepokojących dolegliwości i którzy nigdy tego badania nie robili. Kolonoskopię mogą też zrobić młodsi pacjenci.
– Pacjenci, u których w rodzinie byli chorzy onkologicznie mogą już od 40. roku życia robić profilaktyczną kolonoskopię – mówi dr Wierzbicki.
W Polsce lekarze wykrywają nowotwory jelita grubego u 15 tysięcy rak wykryty późno jest bardzo trudny do całkowitego wyleczenia.
– Wcześniejsze wykrycie nowotworu ratuje życie. Tylko wczesna decyzja o badaniu ratuje życie – mówi Ryszard Korościk.
Lekarze apelują – nie bagatelizujmy ryzyka, nie lekceważmy niepokojących objawów. Profilaktyczna kolonoskopia może uratować życie.