Komentarze po wizycie prezydenta USA Joe Bidena – „To ważny symbol jedności”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To była z pewnością historyczna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce, bo Joe Biden przyleciał do nas w momencie, kiedy tuż obok trwa wojna. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda określił przyjazd Joe Bidena jako najważniejszą wizytę prezydenta USA w naszym kraju po 1989 roku. W przemówieniach Joe Biden podkreślał rolę wartości, którymi kieruje się demokratyczny świat i o które dziś walczy Ukraina. Nie zabrakło podziękowań i zapewnień, że artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego obowiązuje.

Te obrazki obiegły cały świat – prezydent Joe Biden jedzący pizzę z amerykańskimi żołnierzami. Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce w tak trudnym dla Europy momencie miała ogromne znaczenie. Była symbolem – dla Polaków pokazaniem, że USA traktuje Rzeczpospolitą jako sojusznika i partnera, dla Putina – że Zachód jest silny, broni wartości demokracji.

Joe Biden podziękował Polakom za ich wsparcie, za pomoc w największym kryzysie humanitarnym po II wojnie światowej. Podkreślił ważną rolę Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Pokazał, gdzie są granice NATO, jak ta wschodnia flanka NATO w obliczu wojny w Ukrainie jest ważna i mocna – mówi Damian Mrożek, Prawo i Sprawiedliwość.

Gdybym miał streścić to, co Biden miał do powiedzenia Putinowi, to prawie to samo, co załoga Wyspy Węży do rosyjskiego wojennego karawela. Niuansem w wystąpieniu prezydenta Biden był wątek dotyczący wartości i tego, jak wspólnota wartości tworzona jest przez kraje Zachodu, przez kraje Europy, przez kraje „Unii Transatlantyckiej”, jak ważne jest przestrzeganie tych wartości, żeby ta wspólnota trwała – podkreśla Piotr Uhle, Nowa Nadzieja.

Nie ulega wątpliwości, że obecność Polski w Unii Europejskiej i NATO jest fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa. W ostatnich tygodniach wschodnia flanka NATO została wzmocniona przez obecność brytyjskich i amerykańskich żołnierzy. Wizyta Joe Bidena również umocniła stosunki polsko-amerykańskie.

Prezydent Biden, powtórnie stojąc na czele mocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone, stawia się jako lider tego świata euroatlantyckiego. Będzie próba pewnych sił między wartościami świata euroatlantyckiego a próbą wejścia z butami, czołgami, gąsienicami przez imperialną Rosję – dodaje Jerzy Michalak, Bezpartyjni i Samorządowcy.

Można dzisiaj mówić o jakiejś wyjątkowej determinacji Stanów Zjednoczonych w szczególności do utrzymywania Europy w dosyć bojowym nastroju wobec Rosji i Putina. Wydaje mi się, że Stany Zjednoczone będą konsekwentnie próbowały być liderem tego kierunku zmierzającego do – co zresztą prezydent Biden na końcu wizyty powiedział – do politycznej anihilacji Putina – podkreśla Dariusz Stasiak, Bezpartyjni Samorządowcy.

Wybuch wojny w Ukrainie całkowicie zmienił sytuację międzynarodową. Zachód nałożył na Rosję szereg sankcji, odcina się od niej politycznie i pracuje nad uniezależnieniem się od rosyjskich surowców.

Najważniejsze słowa, które wypowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden padły na koniec jego wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Według wszystkich znaków na niebie, nie były one wpisane w oficjalną część tego wystąpienia. Biden powiedział: „Mój Boże, ten człowiek powinien przestać rządzić w Rosji”. W pierwszej chwili Biały Dom próbował prostować tę wypowiedź, lekko wygładzając jej wydźwięk, natomiast Joe Biden w wywiadzie w Białym Domu już po powrocie, powiedział, że chciał tak powiedzieć i powiedział to, co powiedział – dodaje Marek Łapiński, Koalicja Obywatelska.

Jeśli mamy mówić o jakiejkolwiek zmianie długofalowej rozumianej pozytywnie, to znaczy bez istotnych wpływów Rosji na różnego rodzaju procesy, to Putin musi po prostu odejść – podsumowuje Dariusz Stasiak, Bezpartyjni Samorządowcy.

Politycy podkreślają również, że najważniejsze deklaracje dotyczące m.in. wsparcia militarnego dla Ukrainy w takich sytuacjach padają w ciszy, a polityka rozgrywa się w kuluarach.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy