Kompost – czarne złoto ogrodników. Jak go zrobić?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kompost to naturalny, organiczny nawóz, który wytwarzany jest głównie z odpadów roślinnych. Tak naprawdę każdy z nas może być producentem kompostu. Polecane jest tworzenie kompostu przez działkowców i tych, którzy mają przydomowe ogródki również mogą taki kompost wytworzyć. Jest on świetny do nawożenia gleby. Sprawia, że jest ona pulchna i przewiewna, a najważniejsze jest to, że kompost jest naturalny - w związku z tym nie można gleby przenawozić.

Kompost powstaje w wyniku zjawiska tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy. Wzbogaca glebę w próchnicę, przez co zbiory są znacznie lepsze. 

Jeśli działkowiec jest działkowcem przez duże D, to powinien mieć kompostownik. Kompostownik sprawia, że działkowiec ma niższe koszty dbania o działkę, może sobie nawozić glebę, poprawiać jakość plonów. Nie musi wydawać pieniędzy na sztuczne nawozy lub nawet naturalne, ale kupowane w sklepach – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław. 

A nawozy są bardzo drogie, na ogół niezdrowe, a do tego wszystkiego produkcja jest ograniczana i może ich zabraknąć. Tym bardziej warto robić kompost. 

Dzięki temu też nie marnuje tego, co wyhodował. Jeśli mamy plony, których nie zebraliśmy, możemy je wrzucić na kompostownik i uzyskać nawóz na przyszły rok. Warto taki kompostownik mieć, a jego zakładanie nie jest tak trudne, jak nam się wydaje, ale nie można kompostownika traktować jak śmietnika i wrzucać tak wszystko i nagle stanie się cud i powstanie nawóz – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław. 

Do komposty wrzucamy tylko resztki roślinne, zielone: chwasty, ale bez nasion, liście, trawę, rozdrobnione gałęzie, igliwie, opadłe owoce, kwiaty, niezadrukowaną tekturę, a także roślinne odpadki kuchenne np. obierki warzyw.

W internecie jest dużo porad i jeśli mamy specyficzne rośliny, to można sprawdzić, czy nadają się na kompost czy lepiej wyrzucić do pojemnika przeznaczonego na bio, bo na kompost nie wrzucamy wszystkiego. Nie wrzucamy produktów odzwierzęcych, nie wrzucamy roślin porażonych chorobami, pleśniami, grzybniami, chwastów z nasionami, bo się nam rozsieją – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław. 

Takich samych rad udzielają strażnicy miejscy przestrzegając, że na ogródkach nie można palić gałęzi lub liści. 

Termiczne przekształcanie odpadów zielonych – nie każdy o tym wie – wiąże się z wydzielaniem trujących substancji, które zagrażają zdrowiu człowieka  –  mówi Ewelina Bakieszczuk, Straż Miejska. 

Kompostownik najlepiej umieszczać w zacienionym miejscu, bezpośrednio na ziemi.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy