Koń, to partner i to jaki! Straż Miejska rekrutuje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W całej Polsce tylko w dwóch Strażach Miejskich znajduje się specjalny patrol konny. Jednym z tych miejsc jest Wrocław. Rekrutacja do tego patrolu Straży Miejskiej właśnie trwa.

Patrol ten działa we wrocławskiej Straży Miejskiej już 25 lat. Jak Państwo widzicie nie tak prosto wejść na konia, ale te Panie nie mają z tym żadnego problemu. Strażnik działający z partnerem koniem w pracy, zajmuje się nim, czyści go, szkoli, przeprowadza treningi i rehabilitacje, a także nawiązuje z nim wyjątkową więź.

– To jest spełnienie marzeń ta praca. To nie jest po prostu zwierzę, to jest partner do pracy. On na nas polega, a my polegamy na nim. Ten oto kawaler ma na imię Lotnik i lubi sobie pobrykać i poskakać – mówi Karolina Jabłońska, aplikantka w Referacie Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.

– To jest bardzo duża odpowiedzialność one muszą nam ufać, my musimy też dbać o to, żeby one czuły się dobrze, bo w terenie, to koń dba o nasze bezpieczeństwo. Bawimy się z nimi, dbamy o nie, staramy się robić, to co zazwyczaj się robi w stajni. Plus jeszcze przygotowujemy je za pomocą treningów na różne groźne sytuacje – podkreśla Karolina Mazurkiewicz, aplikantka w Referacie Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.

– Muszę przyznać, że to są wyjątkowe treningi. Wcześniej jeździłam rekreacyjnie, sportowo, a tutaj są zupełnie inne zadania. Koni trzeba nauczyć hałasu i nie tylko – mówi Magdalena Orzechowska, aplikantka w Referacie Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Konie w Straże Miejskiej mają wiele zadań. Pomagają strażnikom i patrolują wraz z nimi okolice.

– Patrolują tereny zielony, parki, tereny nadodrzańskie, i tereny wodonośne – mówi Zbigniew Golonka, kierownik Referatu Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Dzień Strażniczki Miejskiej w patrolu konnym zaczyna się o szóstej rano.

– 6:15 mamy odprawę, a potem w zależności od tego, jak mam przydzielone zadania, albo patrolujemy, albo trenujemy z końmi – dodaje Karolina Mazurkiewicz, aplikantka w Referacie Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Rekrutacja do służby w tym wyjątkowym patrolu Straży Miejskiej trwa.

– Zapraszamy do rekrutacji. Wystarczy mieć ukończone 21 lat, być niekaralnym i najważniejsze posiadać umiejętności jazdy konnej, co najmniej trzeba posiadać brązową odznakę. Sprawdzimy te umiejętności – dodaje Zbigniew Golonka, kierownik Referatu Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy