Koncerty Hawdalowe w Synagodze pod Białym Bocianem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem można posłucha tradycyjnej muzyki żydowskiej. Poza artystami często występuje także chór synagogi. Szczególną gratką dla fanów takiej muzyki i tej kultury będą jednak koncerty hawdalowe.

-Od wielu lat, można powiedzieć prawie od 25, w Synagodze pod Białym Bocianem każdego roku odbywają się koncerty hawdalowe. Po zakończeniu szabatu, który jest związany z zachodem słońca, jest godzina czasu na ten moment jak gdyby się odświętować troszeczkę dlatego, że szabat to jest czas dla Boga i przechodzimy do czasu zwykłego. I wtedy właśnie możemy grać, dlatego, że podczas szabatu nie możemy grać na instrumentach, można tylko i wyłącznie zaśpiewać. To jest dopuszczalne. I te koncerty hawdalowe pod tą nazwą to jest jedyna na całym świecie taka inicjatywa. Chcę powiedzieć, że one się zaczynają też o osobliwych porach, tak jak na przykład dzisiejszego wieczoru 18:22. To jest właśnie związane z zachodem słońca, ale i z godzinami modlitwy – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny koncertów hawdalowych.

-Będzie to koncert. On jest pod hasłem koncertu, pieśni chanukowych, natomiast wpleciemy również pieśni, które opowiadają w ogóle o kulturze żydowskiej. Będą w trzech żydowskich językach jidysz, hebrajskim i ladino – mówi Urszula Makosz, pieśniarka.

-Postanowiliśmy państwa uraczyć pieśniami, które wykona Urszula Makosz z muzykami. Przybędą z Krakowa. Urszula Makosz jest wybitną pieśniarką związaną także i z Piwnicą pod Baranami, z wieloma innymi instytucjami, w których występuje. Zaśpiewa dla państwa tu właśnie w Synagodze pod Białym Bocianem pieśni chanukowe, ale też pieśni żydowskie – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny koncertów hawdalowych.

-Jest to wyjątkowe miejsce i zawsze tutaj chętnie przyjeżdżamy. To jest nasz kolejny koncert w Synagodze pod Białym Bocianem. To nas ogromnie cieszy, że możemy naszą sztukę pokazywać w wielu zakątkach tego kraju – mówi Urszula Makosz, pieśniarka.

-Koncerty hawdalowe odbywają się z reguły w każdą ostatnią sobotę miesiąca, z wyjątkiem miesięcy letnich, kiedy szabat kończy się tak strasznie późno, że nie mam sumienia zapraszać wszystkich, to gdzieś około 22 skończylibyśmy o trzeciej rano. Zatem ostatnia sobotę lub niedziela miesiąca  – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny koncertów hawdalowych.

-Zarówno tym, którzy kulturę żydowską znają, lubią i szanują, ale również tym, którzy w jakiś sposób są uprzedzeni do mniejszości narodowych, do innych inności. I żeby pewne stereotypy zwalczyć, żeby poznali, bo często takie uprzedzenia wynikają z niewiedzy i braku znajomości tematu. Więc myślę, że każdy tutaj odnalazł coś dla siebie – mówi Urszula Makosz, pieśniarka.

Zobacz również

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mieli okazję aby zaprezentować siebie na tegorocznych targach IFA 2024 w Berlinie. Są to największe i najstarsze targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Ten wyjazd odbył się w ramach projektu Going Global 4.0, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy