Konferencja energetyczna w Gaju Oławskim. Magazynowanie energii kolejnym wyzwaniem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podczas konferencji w Oławskim Klastrze Energetycznym, dotyczącej rozwijania inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, przedstawiciele jednostek samorządowych, powiatów i gmin Dolnego Śląska, a także przedstawiciele klastrów energetycznych, dyskutowali między innymi o czynnikach podnoszących efektywność energetyczną w gminach oraz o tworzeniu i funkcjonowaniu klastrów energetycznych na Dolnym Śląsku.

Tworzenie klastrów energii to wynik zmian, wynik transformacji energetyki, ale nawet szerzej – transformacji całej gospodarki, w kierunku gospodarki nisko a docelowo zeroemisyjnej. Klastry energii adresują problem rosnących cen energii i stanowią odpowiedź na potrzebę zapewnienia zielonej, taniej i pewnej energii dla przedsiębiorców – mówi Barbara Adamska, prezes ADM Poland, prezes zarządu PSME.

Uczestnicy konferencji omawiali ważne kwestie związane z produkcją i wykorzystywaniem zielonej energii w naszym regionie. Najwięcej uwagi poświęcono klastrom energetycznym. W tej chwili w Polsce jest 66 takich certyfikowanych klastrów. Siedem z nich znajduje się na terenie Dolnego Śląska.

Dzisiaj faktycznie można założyć klaster energetyczny nie koniecznie uzyskując certyfikat Ministerstwa Klimatu. Wystarczy, że taki klaster będzie działał organizacyjnie jako porozumienie cywilnoprawne w ramach jednego powiatu albo pięciu gmin. Wystarczy porozumienie między beneficjantami w celu stworzenia energetyki rozproszonej lokalnej, żeby wykorzystywać energię, którą wytwarzamy na miejscu w sposób lokalny, tam gdzie ona jest potrzebna, a nie gdzie wolno nam ją tworzyć – mówi Andrzej Jeżewski, współwłaściciel firmy Promet-Plast.

Jedną z zalet tworzenia takich klastrów jest wymiana doświadczeń pomiędzy beneficjantami. To pozwala korzystać z najnowszych technologii i osiągnięć.

Taką wartością dodaną jest to, że współpracujemy praktycznie ze wszystkimi jednostkami naukowymi. Tutaj jest Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Wrocławska, Politechnika Opolska. To są dobre praktyki, które w ramach nauki możemy wdrażać. Nie opowiadać o nich, ale pokazać jak to funkcjonuje w rzeczywistości – dodaje Andrzej Jeżewski.

Ważną rolę w tworzeniu klastrów odgrywają także jednostki samorządowe.

W zależności od tego, na który szczebel samorządu popatrzymy, to rola tego samorządu będzie inna. Gdybyśmy zaczęli od samorządu wojewódzkiego, to rolą samorządu w tym wypadku jest wspieranie, koordynowanie oraz formułowanie pewnych zaleceń. Znajdujemy się w Gaju Oławskim, gdzie klaster powstał z inicjatywy jednego przedsiębiorcy, który jest liderem i jednocześnie motorem napędowym, natomiast powiat oławski jest członkiem tego klastra. Z kolei gdybyśmy pojechali w kierunku południowym czy południowo-wschodnim dojechalibyśmy do Dzierżoniowa, tam z kolei podmiot publiczny- związany z samorządem gminnym – jest tym podmiotem inicjującym funkcjonowanie klastra – wyjaśnia Maciej Zathej, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Jak zaznaczają specjaliści kolejnym wyzwaniem na drodze transformacji energetycznej jest magazynowanie energii. Teraz to jest priorytetem.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy