Konferencja energetyczna w Gaju Oławskim. Magazynowanie energii kolejnym wyzwaniem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podczas konferencji w Oławskim Klastrze Energetycznym, dotyczącej rozwijania inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, przedstawiciele jednostek samorządowych, powiatów i gmin Dolnego Śląska, a także przedstawiciele klastrów energetycznych, dyskutowali między innymi o czynnikach podnoszących efektywność energetyczną w gminach oraz o tworzeniu i funkcjonowaniu klastrów energetycznych na Dolnym Śląsku.

Tworzenie klastrów energii to wynik zmian, wynik transformacji energetyki, ale nawet szerzej – transformacji całej gospodarki, w kierunku gospodarki nisko a docelowo zeroemisyjnej. Klastry energii adresują problem rosnących cen energii i stanowią odpowiedź na potrzebę zapewnienia zielonej, taniej i pewnej energii dla przedsiębiorców – mówi Barbara Adamska, prezes ADM Poland, prezes zarządu PSME.

Uczestnicy konferencji omawiali ważne kwestie związane z produkcją i wykorzystywaniem zielonej energii w naszym regionie. Najwięcej uwagi poświęcono klastrom energetycznym. W tej chwili w Polsce jest 66 takich certyfikowanych klastrów. Siedem z nich znajduje się na terenie Dolnego Śląska.

Dzisiaj faktycznie można założyć klaster energetyczny nie koniecznie uzyskując certyfikat Ministerstwa Klimatu. Wystarczy, że taki klaster będzie działał organizacyjnie jako porozumienie cywilnoprawne w ramach jednego powiatu albo pięciu gmin. Wystarczy porozumienie między beneficjantami w celu stworzenia energetyki rozproszonej lokalnej, żeby wykorzystywać energię, którą wytwarzamy na miejscu w sposób lokalny, tam gdzie ona jest potrzebna, a nie gdzie wolno nam ją tworzyć – mówi Andrzej Jeżewski, współwłaściciel firmy Promet-Plast.

Jedną z zalet tworzenia takich klastrów jest wymiana doświadczeń pomiędzy beneficjantami. To pozwala korzystać z najnowszych technologii i osiągnięć.

Taką wartością dodaną jest to, że współpracujemy praktycznie ze wszystkimi jednostkami naukowymi. Tutaj jest Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Wrocławska, Politechnika Opolska. To są dobre praktyki, które w ramach nauki możemy wdrażać. Nie opowiadać o nich, ale pokazać jak to funkcjonuje w rzeczywistości – dodaje Andrzej Jeżewski.

Ważną rolę w tworzeniu klastrów odgrywają także jednostki samorządowe.

W zależności od tego, na który szczebel samorządu popatrzymy, to rola tego samorządu będzie inna. Gdybyśmy zaczęli od samorządu wojewódzkiego, to rolą samorządu w tym wypadku jest wspieranie, koordynowanie oraz formułowanie pewnych zaleceń. Znajdujemy się w Gaju Oławskim, gdzie klaster powstał z inicjatywy jednego przedsiębiorcy, który jest liderem i jednocześnie motorem napędowym, natomiast powiat oławski jest członkiem tego klastra. Z kolei gdybyśmy pojechali w kierunku południowym czy południowo-wschodnim dojechalibyśmy do Dzierżoniowa, tam z kolei podmiot publiczny- związany z samorządem gminnym – jest tym podmiotem inicjującym funkcjonowanie klastra – wyjaśnia Maciej Zathej, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Jak zaznaczają specjaliści kolejnym wyzwaniem na drodze transformacji energetycznej jest magazynowanie energii. Teraz to jest priorytetem.  

Zobacz również

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformowało IMGW. Jak podkreślił instytut, ma to związek z wpływem Niżu Genueńskiego o nazwie Boris.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy