– To była okazja do tego, żeby opowiedzieć o tym, co chcemy robić, ale też do tego, żeby usłyszeć od samorządowców, jak powinniśmy te cele osiągać. Dlatego, że jeżeli tworzymy usługi, które są obsługiwane przez samorządowców, to jeżeli nie zrobimy tego wspólnie z nimi, to możemy się spodziewać, że efekty będą dużo poniżej oczekiwań – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Podczas kongresu omawiane były kwestie dotyczącego tego, jak e-usługi mogą zmienić lokalną rzeczywistość, jakie możliwości otworzy przed samorządami województwa dolnośląskiego dostęp do szybkiego internetu oraz usługi chmurowe w sektorze administracji publicznej.
– Czynności wykonywanych analogicznie jest jeszcze bardzo dużo. Dzisiaj na przykład gminy dostarczają decyzję o naliczeniu podatku od nieruchomości, o naliczeniu podatku od gruntu – listonoszem, czyli drukują taką decyzję, wkładają w kopertę, przekazują na pocztę, poczta listonoszem dostarcza nam taką decyzję. Co my robimy dalej z taką decyzją? Otwieramy i przepisujemy dane z papieru, na przykład do systemu bankowości elektronicznej, żeby uiścić opłatę za podatek od nieruchomości. My chcemy ten styk, lokalne władzę i administracja państwowa – scyfryzować – mówi Przemysław Koch, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki.
– Z takich rzeczy, które możemy wdrażać w mniejszych miejscowościach, to jest na przykład temat chmury, w którym miałem możliwość brać udział. Te wszystkie rozwiązania, które dziś funkcjonują, które są realizowane przy biurkach z wykorzystaniem papieru, można przenosić zdalnie w zespołach internetowych. Daje to nam też spore oszczędności, bezpieczeństwo i możliwość skorzystania z tego w każdym dostępnym miejscu na świecie – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.
– Znakiem czasu jest właśnie rozwój tej sieci światłowodowej, w międzyczasie telefonicznej. To jest ten kolejny, ale jakże potrzebny krok. To zresztą pokazała nam pandemia. Zdalna praca, zdalna nauka i szereg zdalnie realizowanych działań w naszym życiu codziennym jest możliwy właśnie dzięki sieci światłowodowej – mówi Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry .
Pandemia w sposób szczególny pokazała, jak ważne jest, aby stawiać kolejne kroki rozwoju w kierunku cyfryzacji. Jednostki samorządu terytorialnego korzystają już z nowoczesnych rozwiązań, które w jakimś stopniu usprawniły ich działanie oraz ułatwiły życie mieszkańcom. Teraz wspólnie z administracją rządową pracują nad tym, aby wdrażać kolejne rozwiązania.
– Jeden obszar to są tak zwane e-pełnomocnictwa. Chcemy dostarczyć proste pełnomocnictwa, udzielane za pomocą aplikacji mObywatel. Dwa, trzy kliknięcia i na przykład mogę panią upoważnić do reprezentowania mnie w urzędzie albo nawet wykonania e-usług na stronach administracji publicznej – mówi Janusz Koch, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki .
– Szybki internet to jest warunek tego, żeby w pełni korzystać z usług cyfrowych. Widzimy, że to jest też coś, co interesuje zarówno lokalnych włodarzy, jak i ich mieszkańców. Chcemy już w przyszłym roku pokazać bardzo duży program rozwoju właśnie dostępu do szybkiego internetu. Chcemy, żeby on trafił tak, jak to jest zaplanowane w Europejskiej Strategii Cyfrowej, czyli do każdego gospodarstwa domowego w Polsce – dodaje Janusz Cieszyński.