Konferencja naukowa poświęcona samotności. „Trzeba o tym mówić”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław miastem wolnym od samotności - to hasło, które w tym roku przyświeca wielu miejskim działaniom. W ramach Roku Dobrych Relacji - Przeciwko Samotności 7 kwietnia odbędzie się konferencja poświęcona problematyce samotności i temu, kogo ona dotyka. Organizatorzy chcą, aby dyskusja o samotności i osamotnieniu była wielopłaszczyznowa i wielowymiarowa, dlatego wśród prelegentów nie zabraknie ekspertów z różnych dziedzin.

Dobrze o tym mówić, bo są ludzie samotni i źle im z tym. Im więcej ludzi jest samotnych, tym gorzej dla społeczeństwa. Samotność ma bardzo znaczący wymiar zarówno psychologiczny, jak i zdrowotny. Mówi się, że samotność jest równoważna paleniu 15 papierosów dziennie. Gdy sobie o tym pomyślimy, to rzeczywiście samotność staje się czymś dużo poważniejszym – mówi prof. Dariusz Galasiński, prelegent, Uniwersytet Wrocławski.

Chcemy zaprosić do debaty w ramach naszej konferencji ekspertów, naukowców, psychologów, pedagogów, psychiatrów, ale również pracowników pracy terapeutycznej i socjalnej. Oprócz tego seniorów, ludzi chorych, ludzi, który na co dzień zajmują się ludźmi chorymi, ludzi, którzy są wykluczeni z powodu wyglądu, otyłości, innego koloru skóry, orientacji seksualnej. Chcemy pokazać spojrzenia na samotność – dodaje Monika Sochacka, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi UM Wrocławia.

Samotność może dotknąć każdego, chociaż stereotypowo myśli się o osobach starszych. Wrocław porusza ten problem, bo po dwóch latach pandemii, wiele osób może mieć poczucie, że jest sama. Działania miejskie są sterowane na to, że wrocławianom żyło się lepiej, a konferencja i omawiane tematy są pretekstem do rozmowy o samym problemie i temu, jak mu przeciwdziałać na szeroką skalę.

Z jednej strony naukowa, ale z drugiej strony konferencja jest poświęcona temu, żebyśmy my – ludzie, którzy siedzą w wieżach z kości słoniowej – spotkali się z ludźmi, którzy są odpowiedzialni za politykę społeczną, za akcje społeczne i porozmawiali z nimi, w jaki sposób moglibyśmy takie akcje organizować. Im więcej ludzi się uśmiecha, tym lepiej dla nas wszystkich, tym lepiej dla społeczeństwa – dodaje prof. Dariusz Galasiński, prelegent, Uniwersytet Wrocławski.

Chcielibyśmy, żeby wraz z konferencją ta rozmowa się urwała. Chcemy, żeby to był punkt wyjścia. Po pierwsze, żeby zastanowić się, dlaczego wchodzimy w samotność, kto jest zagrożony samotnością, co generuje samotność, jakie cechy charakteru generują samotność. W ramach kolejnego wątku debaty chcemy porozmawiać o tym, jakie są konsekwencje społeczne samotności, jak samotność i osamotnienie wpływają na nasze relacje społeczne, zdrowie, relacje w pracy – dodaje Monika Sochacka, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi UM Wrocławia.

Konferencja odbędzie się hybrydowo – zarówno stacjonarnie, jak i online tak, żeby każdy mógł wynieść z tej dyskusji coś dla siebie. Wszystkie informacje będą dostępne na miejskiej stronie wroclaw.pl.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy