Konferencja naukowa poświęcona samotności. „Trzeba o tym mówić”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław miastem wolnym od samotności - to hasło, które w tym roku przyświeca wielu miejskim działaniom. W ramach Roku Dobrych Relacji - Przeciwko Samotności 7 kwietnia odbędzie się konferencja poświęcona problematyce samotności i temu, kogo ona dotyka. Organizatorzy chcą, aby dyskusja o samotności i osamotnieniu była wielopłaszczyznowa i wielowymiarowa, dlatego wśród prelegentów nie zabraknie ekspertów z różnych dziedzin.

Dobrze o tym mówić, bo są ludzie samotni i źle im z tym. Im więcej ludzi jest samotnych, tym gorzej dla społeczeństwa. Samotność ma bardzo znaczący wymiar zarówno psychologiczny, jak i zdrowotny. Mówi się, że samotność jest równoważna paleniu 15 papierosów dziennie. Gdy sobie o tym pomyślimy, to rzeczywiście samotność staje się czymś dużo poważniejszym – mówi prof. Dariusz Galasiński, prelegent, Uniwersytet Wrocławski.

Chcemy zaprosić do debaty w ramach naszej konferencji ekspertów, naukowców, psychologów, pedagogów, psychiatrów, ale również pracowników pracy terapeutycznej i socjalnej. Oprócz tego seniorów, ludzi chorych, ludzi, który na co dzień zajmują się ludźmi chorymi, ludzi, którzy są wykluczeni z powodu wyglądu, otyłości, innego koloru skóry, orientacji seksualnej. Chcemy pokazać spojrzenia na samotność – dodaje Monika Sochacka, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi UM Wrocławia.

Samotność może dotknąć każdego, chociaż stereotypowo myśli się o osobach starszych. Wrocław porusza ten problem, bo po dwóch latach pandemii, wiele osób może mieć poczucie, że jest sama. Działania miejskie są sterowane na to, że wrocławianom żyło się lepiej, a konferencja i omawiane tematy są pretekstem do rozmowy o samym problemie i temu, jak mu przeciwdziałać na szeroką skalę.

Z jednej strony naukowa, ale z drugiej strony konferencja jest poświęcona temu, żebyśmy my – ludzie, którzy siedzą w wieżach z kości słoniowej – spotkali się z ludźmi, którzy są odpowiedzialni za politykę społeczną, za akcje społeczne i porozmawiali z nimi, w jaki sposób moglibyśmy takie akcje organizować. Im więcej ludzi się uśmiecha, tym lepiej dla nas wszystkich, tym lepiej dla społeczeństwa – dodaje prof. Dariusz Galasiński, prelegent, Uniwersytet Wrocławski.

Chcielibyśmy, żeby wraz z konferencją ta rozmowa się urwała. Chcemy, żeby to był punkt wyjścia. Po pierwsze, żeby zastanowić się, dlaczego wchodzimy w samotność, kto jest zagrożony samotnością, co generuje samotność, jakie cechy charakteru generują samotność. W ramach kolejnego wątku debaty chcemy porozmawiać o tym, jakie są konsekwencje społeczne samotności, jak samotność i osamotnienie wpływają na nasze relacje społeczne, zdrowie, relacje w pracy – dodaje Monika Sochacka, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi UM Wrocławia.

Konferencja odbędzie się hybrydowo – zarówno stacjonarnie, jak i online tak, żeby każdy mógł wynieść z tej dyskusji coś dla siebie. Wszystkie informacje będą dostępne na miejskiej stronie wroclaw.pl.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy