– Projekty tego typu zawsze są dla mnie zaskoczeniem. Nigdy nie wiem jakich tematów się spodziewać, bo pochodzą od przedstawicieli przemysłu, czyli zapraszamy firmy, by zaproponowały tematy. Robimy to mniej więcej pół roku wcześniej. Te tematy są potem wybierane przez studentów do realizacji i potem wychodzi, które z tych projektów zostały wybrane do realizacji – mówi Maciej Nikodem, Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej
W tegorocznej 9. edycji powstało 89 projektów, a 32 zostały zaprezentowane podczas konferencji. Jak przyznaje Maciej Nikodem to rekord!
– Mi się najbardziej podobał projekt „Bad Braking”, który został wyróżniony przez publiczność, dlatego, że moim zdaniem był to projekt najbardziej przekrojowy, potrzebował od trzech chłopaków umiejętności informatycznych, napisania oprogramowania. Potrzebowali też umiejętności mechanicznych do zbudowania urządzenia. Zasymulowali urządzenie mechaniczne, przeanalizowali i kontaktowali się z różnymi osobami, które im w tym pomagały, więc to był projekt bardzo przekrojowy – dopowiada Maciej Nikodem, Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.
To już drugi rok, kiedy konferencja nie może odbyć się tradycyjnie, jednak tym razem studenci nie byli tak zaskoczeni. Tak wyglądało to na ekranach komputerów, a tak na żywo – od kuchni.
– W tym roku lepiej się przygotowaliśmy, bo mieliśmy więcej czasu. Udało się to zorganizować tak, żeby studenci mieli okazję zaprezentować to, co zrobili. Zazwyczaj spotykamy się w jednym miejscu i wtedy jest czas, gdzie studenci mogą pokazać rozwiązania, a uczestnicy konferencji mogą przejść się po stanowisku i obejrzeć wyniki. Zastąpiliśmy to materiałami demo, które są na stronach internetowych – kontynuuje Maciej Nikodem, Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.
Oprócz samych wyzwań technicznych przed studentami było także wiele innych, które są nie mniej ważne na rynku pracy.
– Ważne jest to, że to jest projekt zespołowy, który jest realizowany przez tak duży wymiar godzin i w takich sporych grupach. Studenci zobaczyli, jak to jest zrealizować taki projekt, gdzie nie da się wieźć na plecach kolegów i koleżanek, tylko trzeba dać coś od siebie, by osiągnąć cel – kończy Maciej Nikodem, Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.
W tym roku nagrodę publiczności otrzymał projekt „Bad Braking”. Jest to urządzenie, które monitoruje proces hamowania roweru górskiego.