Koniec z maseczkami i powrót do normalności

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polacy będą mogli odetchnąć z ulgą. Jeśli tylko zachowają dystans społeczny od soboty 30 maja nie będą musieli nosić maseczek.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony 16 kwietnia, ale przestanie obowiązywać w przyszłą sobotę 30 maja. Dotyczyć to będzie jednak tylko sytuacji, w których zachowany zostanie dystans 2 metrów.

Maseczki to nie jest żaden cudowny lek, ale jest w trójce najbardziej podstawowych zaleceń epidemicznych. One cały czas są aktualne. Dezynfekcja, dystans, maseczki – DDM – mówi Mateusz Morawiecki, Premier RP.

W tamtym okresie byliśmy na ostrej krzywej wzrostowej. Mieliśmy właśnie tę poziomą transmisję wirusa, czyli na ulicy mogliśmy i mieliśmy szansę spotkać inną osobę chorą i wiedzieliśmy, że ta krzywa rośnie – zaznacza Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia RP.

Maseczki wciąż będą obowiązkowe w sklepach, środkach komunikacji publicznej oraz kinach. Od soboty 30 maja zniesione zostaną także limity osób w sklepach, restauracjach, barach i kawiarniach. Dotyczyć to będzie także kościołów i obrzędów religijnych.

Chcemy również ponownie dopuścić możliwość zgromadzeń. To bardzo ważna swoboda obywatelska, ale do 150 osób. To 150 osób wydyskutowane, wypracowane z wieloma ekspertami i epidemiologami będzie taką ważną liczbą – dodaje Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Od 6 czerwca odbywać mogą się także wesela do 150 osób. Od tego dnia otwarte mogą być kina, teatry, opery, siłownie, kluby fitness i baseny. Do działalności wracają także salony masażu i tatuażu. W instytucjach kultury miejsca mogą być wypełnione do połowy, a oglądający muszą mieć maseczki.

Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jest, jeśli chodzi o kina. Te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane. Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą także od tego momentu być organizowane – mówi Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Rząd podkreśla, że krzywa zachorowań się wypłaszacza, a w większości województw można zauważyć tendencję spadkową.

Dzisiaj ponad 80% łóżek jest wolnych, czekają na pacjentów z COVID-19. Ponad 90% respiratorów jest wolnych, czekają na pacjentów z COVID-19. To oznacza, że możemy po części poluzować w dosyć istotny sposób te ograniczenia – wyjaśnia Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia RP.

Większość gałęzi gospodarki wraca do normalnego funkcjonowania. Nadal zamknięte pozostają dyskoteki i kluby.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy