Konkurs dla szkół podstawowych: „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ruszył konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”, który jest skierowany do szkół podstawowych. Inauguracja tego przedsięwzięcia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej. Program zakłada powstanie 500 pracowni, które będą wyposażone w komputery i laptopy. Wnioski można składać do 30 czerwca.

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” jest organizowany w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Mogą w nim wziąć udział wszystkie szkoły w Polsce.

To już jest któraś edycja, jeśli chodzi o dystrybucję mobilnych pracowni. Wiemy, że one się spotykają z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli i młodych ludzi, dlatego postanowiliśmy właśnie zrobić to w takiej konkursowej formule, w której wygrywa ten, kto przygotuje najlepsze prace – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji RP.

W ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie szkół podstawowych mogą pracować w grupach i muszą wykonać zadania w obszarze cyfryzacji. Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej również przystąpi do tego konkursu. Obecnie do placówki uczęszcza 1161 uczniów.

Bez wątpienia takie pracownie mobilne przydałyby się na innych lekcjach niż informatyka. Mamy dwie piękne pracownie komputerowe i mamy też jedną taką szafę z tabletami. Na przykład nauczyciel języka polskiego może wykorzystywać je na zajęciach do pracy z różnymi oprogramowaniami, portalami. Po czasie covidu i nauczania zdalnego, mamy też jako nauczyciele wiele opracowanych narzędzi. Rzeczywiście uczniowie z tego bardzo chętnie korzystają – mówi Emilia Latos, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Środzie Śląskiej.

Kompetencje cyfrowe są bardzo potrzebne, w każdym wieku, a w szczególności, jak się wkracza w świat dorosłości. Szkoła podstawowa jest najlepszym miejscem, żeby tych profesjonalnych kompetencji cyfrowych nabywać, bo każde jakieś ma. Dzieci oczywiście lubią korzystać z instrumentów, narzędzi cyfrowych. Natomiast nie zawsze wiedzą, jak wykorzystać pełen potencjał tych możliwości. Ten program dedykowany szkołom podstawowym daje taką szansę. Jako burmistrz, jako samorządowiec będę wspierać tego typu programy – mówi Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej.

Polska szkoła bardzo się zmienia, zmienia się na lepsze, na szkołę bardziej cyfrową. To jest też uzupełnienie innego takiego programu, który realizujemy, czyli programu zakupu laptopów dla wszystkich uczniów klas czwartych oraz realizowanego też przez Ministerstwo Edukacji i Nauki programu Laboratoria Przyszłości. To jest taki program, dzięki któremu młodzi ludzie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu, drukarek 3D, robotów, ze wszystkiego, co dziś technologia oferuje edukacji – mówi Janusz Cieszyński.

Laureatów konkursu poznamy pod koniec lipca bieżącego roku. Zwycięzcy dostaną dla swoich szkół Mobilną Pracownie Komputerową. Każda taka pracownia obejmie m.in. 16 laptopów. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie gov.pl w zakładce „Ministerstwo Cyfryzacji”.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy