– Jako starosta bardzo się cieszę, że młodzi ludzie interesują się powiatem, bo tam pytania są różnorodne, począwszy od władz samorządowych, położenia w ogóle, innych rzeczy, które znajdują się na terenie powiatu wrocławskiego. Jest to bardzo duża frekwencja, ale myślę, że zachętą dla tych młodych ludzi jest fakt, że po tym konkursie wszyscy ci, którzy zdobędą punkty i zdobędą miejsca premiowane, dla nich są dodatkowe punkty na świadectwie. W związku z tym myślę, że to też jest jeden z magnesów. Drugim magnesem to są oczywiście nagrody, które zostały ufundowane i dla szkół i dla poszczególnych indywidualnych osób, które biorą udział w konkursie – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
Najpierw każda z drużyn miała do rozwiązania test, składający się z ponad dwudziestu pytań dotyczących m. in. położenia i zabytków.
– Nie były mega trudne, ale nie były też za łatwe. Były takie średnie – mówi Antonina Jakowicz, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ratowicach.
– Szczerze powiedziawszy, spodziewałam się trochę innego rodzaju pytań, ale na niektóre odpowiedziałam z łatwością – mówi Antonina Żygadło, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ratowicach.
– Spotkałyśmy się i zaczęliśmy pisać notatki np. na temat wójta, jaki jest wójt albo ludność. Też czytałyśmy książki, które otrzymałyśmy – mówi Antonina Jakowicz, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ratowicach.
– Było takie jedno otwarte pytanie, które zastanawialiśmy się do końca. Kiedy dowiedziałem się, że można dostać punkty rekrutacyjne na egzamin, to zgłosiłem się i jakoś się dostałem do tego drugiego etapu – mówi Bartosz Łosek, Szkoła Podstawowa w Czernicy.
– Trzeba było się przygotować. Wymagały wiedzy. Na pewno była też taka fajna wiedza, nie tylko do tego konkursu, ale tak ogólnie, bo było na pewno wiele rzeczy, których nie widziałem – mówi Mateusz Myśliwiec, Szkoła Podstawowa im. św Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich.
– Były różne, np. gdzie jest jakaś szkoła w mieście? Tam trzeba było podpisać jakieś takie różne budynki, gdzie one są w gminie – mówi Milena Pietrzyk, Szkoła Podstawowa im. św Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich.
Później 10 drużyn z najlepszymi wynikami przeszło do kolejnego etapu, w którym trzeba było odpowiadać na pytania ustnie.
– Organizowana jest po to, żeby propagować szeroko ideę powiatu, ideę, zadania, strukturę w tych punktach, które były dzisiaj tutaj przedstawione. Test i sam konkurs pokazuje całe spektrum naszego powiatu, czym się zajmujemy, kto to jest, jaka jest nasza kultura, jakie są władze. Myślę, że dla młodych ludzi bardzo przydatne wiadomości – mówi Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.
– I to też napawa te dzieci taką radością, że taka jest konkurencyjność, a z drugiej strony też dzieci jeżdżą na wycieczki przez to, że dostają te mapy, poradniki – mówi Witold Szymański, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach.