Pierwszy z nich to „Młodzi duchem, dojrzali stażem”.
– To jest powtórzenie konkursu, który miał miejsce kilka lat temu. Cieszył się bardzo dużą popularnością. Wygrała wtedy para seniorów, która przeżyła ze sobą 72 lata. Mamy nadzieję na to, że ten rekord zostanie pobity dlatego, że coraz więcej we Wrocławiu jest 100-latków i 90-latków. A więc ze swojej strony też apeluję do wszystkich tych, którzy mają wiedzę na temat osób, które mają długi staż małżeński, którzy świadczą o tym, jak ważnym jest być razem i jak to wpływa dobrze na całokształt czy też na dobrostan całościowy człowieka. To, żeby zgłaszać takie pary do tego konkursu – mówi Robert Pawliszko, zastępca dyrektora WCRS.
– Były okresy łatwe i trudne i normalnie, jak w życiu. A w ogóle zaczęło się tak, że tu siedząca obok mnie małżonka wpadła mi w oko na egzaminie wstępnym na studia. No i od tego się zaczęło – mówi Jerzy Oczkowicz, w małżeństwie od 60 lat.
– W sumie to nie wiadomo kiedy to życie przelatuje. Tak jest, że najpierw się nie ma czasu, biegiem, biegiem, a potem nagle się człowiek budzi – mówi Grażyna Godyń, w małżeństwie od 50 lat.
Poza konkursem dla par są także konkursy plastyczne i nie tylko.
– Wszyscy seniorzy, którzy mają zdolności artystyczne, lubią coś tworzyć i kreować. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Wrocław Seniorów wita, o kapelusz i muszkę pyta”. I tutaj zapraszamy do tworzenia właśnie w dowolnej technice, z dowolnych materiałów wspaniałych, barwnych kapeluszy i muszek. To jeden z naszych takich flagowych konkursów. Drugi konkurs, który jest nowością to konkurs „Dobre Moce”. Poszukujemy przedsiębiorców firmy, które są przyjazne silversom tzn. potrafią docenić wielkie doświadczenie, wiedzę i kompetencje osób w wieku 60+. W ten sposób zachęcamy, promujemy postawy przedsiębiorcze nie tylko u samych seniorów, ale też zachęcamy firmy pracodawców do tego, żeby zatrudniali być może w elastycznym sposobie zatrudnienia czy też formie mentoringu wzajemnego, osoby w wieku senioralnym – mówi Kamila Polańska, WCRS-WCS, koordynatorka Dni Seniora.
Dla tych, którzy wolą formę literacką, także jest przewidziany osobny konkurs.
– A moim takim zamysłem było, żeby wzięli w nim udział seniorzy, którzy zawsze pisali do szuflady. Bo konkurs to jest takie wielkie przeżycie dla każdego piszącego, nawet jak nie zdobędzie się nagrody. Ale sam udział, to daje tyle emocji, tyle pozytywnych wrażeń, że zachęcam seniorów tych, którzy piszą, żeby wzięli w nim udział, bo to naprawdę będzie coś wspaniałego. „Wiatr łamie wysokie drzewa, pochyla trawy”, no i każdy sobie musi to zinterpretować we własny sposób – mówi Ewa Rapacz, liderka Grupy O-CAL-ENI przy WCRS-WCS.
Regulaminy i zasady wszystkich konkursów są dostępne na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora.