Konstytucja RP. Czym jest w życiu wrocławian?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej to najwyższy akt prawny w Polsce. Zwana również ustawą zasadniczą, określa ustrój, ale przede wszystkim ma być gwarancją praw obywatelskich. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 była pierwsza w Europie, druga na świecie. Przyjęcie jej przez Sejm Czteroletni odbyło się po długich dyskusjach, ale w trakcie rozbiorów stała się ona symbolem walki o wolność. Zapytaliśmy wrocławian, czym jest dla nich teraz.

Jest to zbiór określonych praw każdego obywatela. Wiem, że gdzieś tam jest i to dodaje otuchy. Sam fakt, że gdyby zaszła taka potrzeba, mogłabym się na nią powołać.

To jest najważniejszy akt prawny regulujący to, w jaki sposób powinniśmy swoje państwo i swoją obecność w tym państwie. Bardzo bym chciał, żeby wszyscy przestrzegali Konstytucji w taki sam sposób, jak ja staram się jej przestrzegać. Myślę, że wtedy żyłoby mi się zdecydowanie łatwiej. W tej chwili mam poczucie, że jest łamana.

To, co dla każdego Polaka. Na podstawie Konstytucji są pozostałe ustawy pisane i chronią nas w sposób ustawodawczy.

Jest Konstytucja, prawo i zasady zwyczajowe, moralne. To wszystko jest ustalone i powinniśmy tego przestrzegać, ale bywa z tym różnie – mówią wrocławianie.

Co to jest Konstytucja z punktu widzenia obywateli? To jest dokument, o którym my pamiętamy rzadko, bo wydaje nam się, że nas nie dotyczy. Myślę jednak, że to, co się dzieje w Polsce od 2015 roku pokazuje, że wiele – wydawałoby się – odległych instytucji może dotykać nas bezpośrednio, a zwłaszcza, jeśli one nie funkcjonują zgodnie z Konstytucją – podkreśla dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konstytucja zapewnia podstawowe prawa tak jak na przykład wolność słowa. W Konstytucji zapisane jest również, że każdy obywatel jest równy wobec prawa. Warto o tym pamiętać nie tylko od święta.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy