Kopalnia Turów w debacie samorządowców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
9 czerwca odbyła się kolejna debata Echo Dolnego Śląska, w której wzięli udział: Andrzej Jaroch z Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Iwancz z Nowoczesnej Plus, Marek Łapiński z Koalicji Obywatelskiej i Dariusz Stasiak - Bezpartyjny Samorządowiec. Rozmawiano m.in. o sporze w sprawie kopalni w Turowie. Czy strona polska dobrze postąpiła nie stosując się do decyzji TSUE?

Słyszałem przynajmniej takie zapowiedzi, które mówiły, że nie można ulec – w tym wypadku żadnemu – symbolicznemu aktowi przemocy. Ja osobiście też nie zgadzam się z takim postępowaniem Trybunału. Taka decyzja świadczy o braku wyobraźni – mówi Andrzej Jaroch z Prawa i Sprawiedliwości. 

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Marek Łapiński z Koalicji Obywatelskiej. 

Niezwykle upraszcza pan tę sprawę i przedstawia to w świetle, które jest dezinformacją, a powinna to być kwestia, która poza partyjnymi podziałami, pokazuje prawdę mieszkańcom zagłębia turoszowskiego. Tak, niestety, nie jest. Pan sobie lekko przechodzi od funduszu sprawiedliwej transformacji, który ma pochodzić z funduszy europejskich, do środków budżetu państwa – mówi Marek Łapiński z Koalicji Obywatelskiej. 

Na sytuację górników spojrzał Jacek Iwancz z Nowoczesnej Plus. 

Jeżeli popatrzymy z perspektywy osób, które są zatrudnione w kopalni, czy też w całym zespole przemysłowym, produkującym energię, no to widać wielką tragedię i rozumiemy protesty, które się teraz pojawiły, że ludzie zaczęli wychodzić na ulicę – mówi Jacek Iwancz z Nowoczesnej Plus. 

Szerszą perspektywę tej sytuacji zarysował Dariusz Stasiak. 

W historii Polski na przestrzeni ostatnich stu, stukilkudziesięciu lat zawsze pojawiają się takie grupy, którym się wydaje, że są mądrzejsi niż inni, a Polska pod jej rządami jest większa niż wszystko dookoła i to pobrzmiewa we frazeologii formułowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi Dariusz Stasiak, Bezpartyjni Samorządowcy. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy