Koronawirus a bezpieczeństwo w Internecie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób zaczęło pracować i uczyć się zdalnie - w Internecie. Taka sytuacja wymaga odpowiedniego sprzętu, ale także odpowiednich zabezpieczeń. Czy w czasie pandemii w cyberprzestrzeni czyhają na nas nowe zagrożenia?

Szczególnie narażeni na niepożądane zjawiska w Internecie są najmłodsi, których całe szkolne i towarzyskie życie przeniosło się do sfery online.  

Pandemia zachwiała trzy filary ich funkcjonowania, rozróżnienie edukacji i domu. Nagle spędzają z rodzicami bardzo dużo czasu, ale tak naprawdę są w szkole na e-lekcjach. Zachwiała też filarem kontaktów rówieśniczych. Nagle nie mogą spotykać się z kolegami i koleżankami – mówi Magdalena Duszyńska z Cyberporadni. 

Coraz częściej słyszy się także o niepożądanym działaniu światła niebieskiego, które dociera do nas z ekranów komputerów i telefonów. W połączeniu z siedzącym, mało aktywnym trybem życia, może powodować bezsenność.  

Ono sprawia, że oszukujemy swój mózg i dajemy mu znak, że jest dzień. Przez to melatonina, która powinna się uwalniać i dawać sygnał organizmowi, że już jest czas, żeby zasnąć, nie uwalnia się. Zmuszamy swój organizm do ciągłego wysiłku – mówi Magdalena Duszyńska z Cyberporadni. 

Warto pamiętać, że oprócz dbałości o odpowiednią aktywność fizyczną, trzeba także odpowiednio zabezpieczać swój komputer przed wirusami i atakami hakerów.  

Przede wszystkim mam program antywirusowy w komputerze, który ostrzega mnie przed niewłaściwymi stronami, sprawdza załączniki, które dostaję na maila. Dbam o to, żeby mieć odpowiednio silne hasła. Zwracam również uwagę na początek adresu w Internecie – czy to jest „https”. To „s” jest bardzo ważne, i taka kłódeczka – mówi Krystyna Ziętak, blogerka. 

Każdy, kto ma wątpliwość, co do higieny pracy przy komputerze swojej lub dziecka, może szukać pomocy w Cyberporadni.  

Dzwonią anonimowo. Rodzice dzwonią z wątpliwościami, czy ich dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed komputerem, zastanawiają się, czy nie jest to uzależnienie. Pomagamy rozróżnić uzależnienie od dłuższego czasu spędzanego przed komputerem – mówi Magdalena Duszyńska z Cyberporadni. 

Kontakt do Cyberporadni można znaleźć na stronie internetowej wcrs.wroclaw.pl.

Zobacz również

Dzień przed ciszą wyborczą Izabela Bodnar zorganizowała konwent wyborczy, na który przyjechali m. in. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, ale także byli prezydenci Wrocławia – Rafał Dutkiewicz i Stanisław Huskowski. Podczas konwencji kandydatka mówiła o głosach płynach ze strony mieszkańców i o tym, że Wrocław potrzebuje zmiany, a ona te zmiany chce wprowadzać.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy