Koronawirus: co z ośrodkami rewalidacyjnymi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, rząd zdecydował o zamknięciu placówek oświatowych i szkół wyższych aż do odwołania. Decyzja ta nie dotyczy jednak ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Mimo tego, że wszelkie placówki oświatowe zostały zamknięte, zarówno poradnie psychologiczno-pedagogiczne, zakłady poprawcze, szkoły przy zakładach karnych oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością są i będą póki co otwarte. 

Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze nie zostały umieszczone w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zawiesiło zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze w systemie edukacji. To oznacza, że minister uznał, że powinny funkcjonować. Dzieje się tak, z tego względu, że ośrodki te mają swoje internaty, bursy. Trudno byłoby rodzicom znaleźć opiekę, wobec tego uznano, że lepiej żeby funkcjonowały – tłumaczy Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Sytuacja związana z ośrodkami dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej różni się jednak od zakładów poprawczych i szkół przy zakładach karnych. Wielu podopiecznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych ma osłabioną odporność. Z tego powodu część rodziców zadecydowała, aby dzieci pozostały w domach. 

Z tego co wiem wiele takich ośrodków nie będzie działać: zarówno na terenie Dolnego Śląska, jak i we Wrocławiu. Decyzje te zostały również podjęte w stosunku do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych podległych samorządowi województwa i to jest legalne – dodaje Roman Kowalczyk.

Rodzice, których dzieci mają mniej niż 8 lat mogą skorzystać z 14 dni wolnego, które są przeznaczone na opiekę. Dzięki przepisom specustawy przygotowanej w związku z koronawirusem, mogą oni zostać w domach i nie posyłać swoich podopiecznych do ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy