Koronawirus we Wrocławiu. To musisz wiedzieć!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Placówką, która we Wrocławiu leczy osoby zakażone koronawirusem, jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej. W walce z pandemią w tej chwili najważniejsze jest przebywanie w izolacji i zachowywania podstawowych zasad higieny. Co jednak zrobić, jeśli poczujemy się źle?

NULL

Aktualizacja: 3.04.2020

W związku z rozwojem pandemii rząd wprowadził kolejne ograniczenia dotyczące przemieszczania się i gromadzenia. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu może wyjść tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary i plaże zostają zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniły się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, a także zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść tylko ograniczona liczba osób (po trzy na każdą czynną kasę). Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa. Od 2 kwietnia wszyscy klienci mają robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

– W punktach usługowych, na stacjach benzynowych i sklepach, które są jeszcze otwarte nakładamy obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrubutorów lub miejsc, gdzie palcami wciskamy PIN lub kod – mówił Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Czym jest koronawirus?

Koronawirus to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową. Taka budowa sprawia, że można z nim skutecznie walczyć stosując nawet zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze. Transmisja wirusa, zgodnie z aktualną wiedza naukową, odbywa się głównie drogą kropelkową, czyli w sytuacji, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha (podobnie przenosi się np. wirus grypy). Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a następnie swoich ust, nosa lub oczu.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, której najczęstszymi objawami się:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszność,
  • problemy z oddychaniem.

Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. Jej leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli polega na zwalczaniu gorączki lub problemów z oddychaniem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres od zarażenia pacjenta do początków występowania u niego objawów (tzw. okres inkubacji) wynosi 1-14 dni, przy czym najczęściej jest to około 5 dni.

Na szybkość rozwijania się pandemii wpływa m.in. fakt, że u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować, tymczasem osoby bez objawów także mogą być źródłem zakażenia. Dlatego tak istotne jest zachowywanie zasad kwarantanny oraz izolacja (także w przypadku osób bez jakiegokolwiek podejrzenia kontaktu z wirusem).

Koronawirus we Wrocławiu. Gdzie szukać pomocy?

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił specjalną infolinię, z której należy korzystać poszukując rzetelnych informacji w sytuacji podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

W razie podejrzenie koronowirusa w pierwszej kolejności należy bezzwłocznie szukać informacji telefoniczne, ponieważ tym sposobem każdy otrzyma dokładne instrukcje dotyczące dalszego postępowania. Przestrzeganie ściśle wyznaczonych procedur jest bardzo ważne, aby nie doprowadzić do narażenia na kontakt z wirusem pracowników służby zdrowia.

Fachową pomoc oferuje także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu. Każdy mieszkaniec Wrocławia, który chciałby uzyskać informacje w sprawach dotyczących podejrzenia zachorowania lub kontaktu z osobą chorą na koronowirusa, proszony jest o kontakt telefoniczny pod wskazanymi niżej numerami telefonu w godzinach pracy urzędu od poniedziałku do piątku:

  • 71 361 46 91 lub 92
  • 693 900 908
  • 781 400 199
  • 887 811 060

Uruchomiono także specjalną infolinię pod numerem 603 720 579. Działa ona całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Mieszkańcy spoza Wrocławia powinni kontaktować się z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym na którego terenie przebywają.

Jeżeli dana osoba z jakiegoś powodu nie chce lub nie może skorzystać z kontaktu telefonicznego, powinna zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Uwaga! W takim przypadku należy unikać korzystania z transportu publicznego. Trzeba też wcześniej ustalić, dokąd konkretnie można się udać i jak wygląda procedura bezpieczeństw we wskazanym miejscu.

Szpitale we Wrocławiu, które walczą z koronawirusem

W województwie dolnośląskim są cztery szpitale zakaźne:

  • Wałbrzych, Specjalistyczny szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego, ul. Batorego 4, (74) 648 98 06
  • Wrocław – Śródmieście, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, ul. Chałubińskiego 2-2A, (71) 770 31 51
  • Wrocław – Psie Pole, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5, kom. 519 338 486
  • Bolesławiec, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4, (75) 738 01 20.

W tej chwili wszyscy chorzy, którzy leczeni są we Wrocławiu, przebywają w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego. Placówka przy ul. Koszarowej prosi, aby wszystkie osoby podejrzewające u siebie zarażenie koronawirusem zgłaszały się do budynku zakaźnego A2.

Oto pełna treść komunikatu szpitala:

Wszystkie osoby podejrzewające u siebie zarażenie koronawirusem prosimy o zgłaszanie się do budynku zakaźnego A2 (szary budynek, za budynkiem głównym).

Prosimy NIE WCHODZIĆ głównym wejściem, tylko bocznymi drzwiami budynku A2, wprost na izbę przyjęć zakaźną.

Zachęcamy do zgłaszania się na izbę przyjęć TYLKO osoby z objawami jak m.in. gorączka, kaszel czy płytki oddech.

Osoby, które wróciły z terenów zagrożonych koronawirusem, ale nie mające żadnych objawów zachęcamy do pozostania w domu i odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Wrocławskie szpitale potrzebują pomocy w walce z koronawirusem

Kierownictwo Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego apeluje o pomoc w przygotowywaniu maseczek chirurgicznych i zapowiada, że przyjmie każdą ich liczbę. Będą z nich korzystać pracownicy z obsługi szpitala, otrzymają je także pacjenci, którzy będą wchodzić do szpitala. Maseczki mogą być bawełniane lub flizelinowe. Placówka odbiera je przed szpitalem, po wcześniejszym umówieniu: tel. 506 810 985, e-mail: nkusztal@usk.wroc.pl. Następnie trafiają one do sterylizacji szpitalnej.

Na stronie szpitala znaleźć można dokładną instrukcję uszycia maseczki oraz przydatne wykrojniki.

Apel o pomoc wystosował także szpital przy ul. Koszarowej. Oto fragment jego treści:

Musimy zaapelować, aby nie organizować samodzielnie żadnej pomocy dla naszego Szpitala. Każda placówka medyczna, a szpital zakaźny w szczególności, musi spełniać bardzo ściśle określone normy, jeśli chodzi o stosowany sprzęt medyczny, preparaty dezynfekcyjne czy nawet maski ochronne, fartuchy i żywność. To wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, ale i personelowi. Będziemy natomiast bardzo wdzięczni za pomoc firm i producentów wyrobów medycznych i sanitarnych. Każdy przedsiębiorca, który chciałby pomóc, proszony jest o kontakt z nami pod adresem email: pomoc@szpital.wroc.pl”. Można przekazywać także darowizny pieniężne, a o szczegółach szpital informuje na swojej stronie internetowej.

W szpitalu przy ul. Koszarowej sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna. Na oddziale zakaźnym brakuje sprzętu i specjalnych ubrań dla personelu.

Efekt koronawirusa: wrocławskie instytucje kultury przenoszą się do sieci

Koronawirus sprawił, że instytucje kultury ograniczyły swoją działalność lub przeniosły ją do internetu. Tak właśnie zrobiło Centrum Historii Zajezdnia, które udostępnia materiały online.

Hydropolis na swoim profilu na Facebooku publikuje m.in. serię eksperymentów z ekspertami, a Narodowe Forum Muzyki będzie prezentować online wydawnictwa płytowe i nagrania z koncertów.

Wrocławskie MPK w związku z zagrożeniem wywołanym koronawirusem wprowadziło możliwość zawieszenia lub anulowania biletu okresowego.

Wrocławianie jednoczą się i pomagają w czasie koronawirusa. Na Facebooku powstała specjalna grupa „Widzialna ręka”, która oferuje pomoc potrzebującym oraz zrzesza tych, których chcą pomagać. 

Koronawirus we Wrocławiu. Co z wodą?

W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, większość mieszkańców zastosowała się do zaleceń i pozostała w domach, co oznacza większe zużycie wody. Czy wrocławianie powinni obawiać się przerw w dostawach wody?

Nie ma powodów do obaw. Ciągłość dostaw wody jest zabezpieczona, także uspokajamy mieszkańców i gwarantujemy, że tej wody nie zabraknie – mówi Piotr Bałchut z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Produkowana przez wrocławskie MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dzięki obowiązującym procedurom, w tej chwili nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie do picia. WHO potwierdza, że systemy wodociągowe nie są środowiskiem, w którym może rozprzestrzeniać się koronawirus.

Koronawirus groźny dla starszych. Pomoc dla seniorów we Wrocławiu

Osoby starsze, a także osoby z chorobami przewlekłymi (jak astma, cukrzyca, choroby serca) zdaniem ekspertów są bardziej podatne ma wystąpienie cięższych objawów choroby wywoływanej przez koronawirusa. Dlatego Wrocławskie Centrum Seniora uruchomiło specjalne numery telefonów, pod którymi można znaleźć informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia, a także tego, jak uchronić się przed zachorowaniem oraz gdzie i jak we Wrocławiu szukać wsparcia i pomocy.

Telefon Seniora:

71 344 44 44 jest czynny poniedziałek – piątek w g. 9:00-15:00

888 999 335 działa 7 dni w tygodniu w g. 09:00-18:00

888 999 372  jest czynny poniedziałek – piątek w g. 12:00-18:00 Telefon działa w ramach akcji Nie Bądź Sam mającej na celu przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych.

Jak walczyć z koronawirusem?

Zachowanie podstawowych zasad higieny to jedno z najważniejszych narzędzi walki z koronawirusem. Oto najważniejsze z nich:

1. Częste i dokładne mycie rąk

Należy pamiętać o myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości należy dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

2. Unikanie dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust rękami może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na człowieka.

3. Regularne mycie lub dezynfekcja powierzchni dookoła nas

Powierzchnie dotykowe (w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze) muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy, powinny być starannie dezynfekowane.

4. Regularna dezynfekcja telefonu i odkładanie go podczas posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego warto regularnie dezynfekować swój aparat (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym) i nie należy kłaść go na stole, ani tym bardziej korzystać z niego w trakcie posiłków.

5. Zachowanie bezpiecznej odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości od przygodnych osób, zwiększając dystans w przypadku ludzi kaszlących, kichających lub z gorączką.

6. Zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je.

7. Zdrowia dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu

W walce o odporność ważna jest zrównoważona dieta. Dlatego należy unikać wysoko przetworzonej żywności, pamiętając o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Każdej doby należy pić ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody).

Kwarantanna w walce z koronawirusem. Najważniejsze zasady

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które mogły mieć kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Jest to bardzo ważna metoda walki z rozprzestrzenianiem się pandemii.

Kwarantanna trwa 14 dni i w tym czasie nie wolno wychodzić z domu (za złamanie zakazu grozi kara 5 do 30 tys. zł). Trzeba ograniczyć też kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Cały czas należy pamiętać o częstym myciu rąk, dezynfekowaniu przestrzeni i powierzchni, z których korzystamy.

W sieci dostępna jest bezpłatna aplikacja Kwarantanna domowa, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Umożliwia ona potwierdzenie miejsca, w którym się przebywa, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz również

Po raz kolejny mieszkańcy gminy Długołęka pokazali, że wspólna zabawa może przynieść wiele dobrego. Charytatywna międzypokoleniowa potańcówka w Łozinie to dowód na to, że wspólnymi siłami można zdecydowanie więcej i że tego typu wydarzenia, organizowane z myślą o seniorach, są potrzebne i wyczekiwane przez wszystkich, i to bez względu na wiek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy