Koronawirus: zniesienie ograniczeń

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
16 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie części ograniczeń. Dotyczy to m.in terenów zielonych, handlu i usług.

Proces zniesienia ograniczeń będzie podzielony na cztery etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się już 20 kwietnia, w poniedziałek. 

Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej mamy kilka nowych komunikatów – po pierwsze otwarcie lasów i parków – mówi Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Możliwość pójścia do lasu, parku dają nam pewien oddech, ale używajmy go z dużym rozsądkiem. To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. Cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować – twierdzi Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Złagodzone zostaną również przepisy w handlu. Oznacza to, że w sklepach do 100 metrów będzie obsługiwanych 4 klientów na jedna kasę. W sklepach powyżej 100 metrów ma przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Ta zasada dotyczy także kościołów. Dodatkowo pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia. 

– Będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, a na końcu usługi np. salony tatuażu i rehabilitacji – tam gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem – tłumaczy Mateusz Morawiecki.

Jak twierdzi Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski – kolejne etapy związane ze zniesieniem zaostrzeń są bezpośrednio związane z tym, w jaki sposób będzie rozprzestrzeniał się wirus. Stąd też brak informacji o konkretnych datach kolejnych etapów.

Przejście z jednego etapu do drugiego zależy od tego, ile będzie zachorowań, ile będziemy mieli wolnych łóżek szpitalnych i respiratorów – wyjaśnia Łukasz Szumowski.

Jeżeli będzie lepiej, to będziemy mogli przyspieszać złagodzenie tych reguł społecznych i gospodarczych. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej  – dodaje Premier RP.

W kolejnych etapach planu mają zostać otwarte m.in muzea, siłownie i salony fryzjerskie.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy