Kościół w Starej Kamiennicy: opowieści z przeszłości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Starej Kamienicy znajduje się kościół pochodzący z XIV wieku. W środku jest średniowieczna chrzcielnica, w której była chrzczona rodzina Schaffgotschów. Podobno pod kościołem jest tunel, który prowadzi do parafii, ale nie został odkryty. Na murach kościoła znajduje się krzyż pokutny, ale jego historia nie jest znana. 

Kościół, w którym my teraz się znajdujemy, jest to kościół, który został wybudowany w 1370 roku. Został ufundowany przez rodzinę Schaffgotschów. Kościół był wielokrotnie przebudowywany przez fundatorów. Raz znajdował się w rękach katolików, później protestantów, później znowu katolików. Nie będę wchodził już w szczegóły i daty, można sobie o tym wszystkim poczytać na naszej stronie internetowej. Jak popatrzymy na Presbiterium, czyli miejsce, gdzie znajduje się ołtarz, to zobaczymy tak zwane kasztele, takie chóry, podwyższenia. Jest to coś, co chyba nieczęsto się spotyka. Po państwa prawej stronie były tak zwane ławy kolatorskie, czyli tam sobie wchodzili Schaffgotschowie, rodzina sobie siedziała, nawet jest tam pozostałość po piecu, oni mieli tam napalone, było im cieplutko. Można sobie tam właśnie to pooglądać. Można też pooglądać epitafia, właśnie rodziny Schaffgotschów i nie tylko. Tutaj w kościele jeśli chodzi o wystrój kościoła, o nastawę ołtarzową, czy o boczne ołtarze, ambonę, jest to barok, albo też taki późny klasycyzm– mówi ks. Dominik Jezierski, proboszcz z parafii w Starej Kamienicy.

We wnętrzu można zobaczyć między innymi ołtarz główny wykonany w drugiej połowie XVII wieku.

Znajdujemy się w kościele, który jest bardzo mocno związany z zamkiem w Starej Kamienicy. W tym kościele, który ma przepiękny wystrój, warto zwrócić uwagę na dwa elementy. Jeden to chrzcielnica. Chrzcielnica prawdopodobnie, bo nie znamy dokładnej daty, ale jest to średniowieczna, która była przebudowana na początku XVII wieku. W tej chrzcielnicy między innymi Schaffgotschowie byli chrzczeni. Drugi element bardzo interesujący, to jest średniowieczna malutka figurka lipowa Matki Boskiej, która znajduje się po prawej stronie od ołtarza. Jest to chyba najcenniejszy element wystroju w Kościele w Starej Kamienicy – mówi Adam Spolnik, kierownik ds. kultury i promocji w gminie Stara Kamienica.

Na murach magistralnych są umieszczone gotyckie i renesansowe kamienne nagrobki pochodzące z XV-XVII wieku.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy