Kosmiczna doniczka PWr ocenia jakość ziaren

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli taką mini doniczkę, która w przyszłości poleci w kosmos, a teraz potrafi ocenić jakość ziaren.

– Lubimy zjeść dobrze i zdrowo, dlatego stworzyliśmy mini doniczkę, która ma pomóc rolnikom w ocenie ziarenek i ich jakości, abyśmy w przyszłości mogli jeść ekologiczne, zdrowe pożywienie – mówi dr inż. Patrycja Śniadek, Wydział W-12, Katedra Mikrosystemów PWr.

To cel naziemny. Mini doniczka ma do realizacji także cel pozaziemski. Urządzenie ma zostać wystrzelone w kosmos. Realizowany jest obecnie projekt bionanosatelisty, który umożliwi ocenę jakości ziarna w przestrzeni kosmicznej.

– Czy będzie możliwość wyhodowania jakiegoś różnego pożywienia w kosmosie? Zobaczymy, ale też jest aspekt mniejszych elementów biologicznych, jak grzybów, bo nie wiele osób wie, że ziarna bardzo mocno potrzebują właśnie takich organizmów – podkreśla dr inż. Patrycja Śniadek, Wydział W-12, Katedra Mikrosystemów PWr.

A to wszystko w kosmosie. Mini doniczka jest zrobiona, dzięki technologii druku 3D.

– Jesteśmy w stanie to zaaplikować do każdego ziarna jakiego chcemy. Zmieniamy tylko projekt, puszczamy wydruk i mamy gotowe urządzenie, które nam zbada, to jaki jest potencjał każdego ziarenka na tym świecie – mówi inż. Bartosz Kawa, Wydział W-12, Katedra Mikrosystemów PWr.

Sama mini doniczka bazuje na pomiarze siły czujników, łodygi i korzenia. W zależności od odgięcia belki pewne jest jaka będzie siła wzrostu rośliny. W przyszłości możliwy jest duży rozwój takiej mini doniczki.

– Cena będzie mała, a dostępność ogromna. Możliwe, że każda roślina będzie posiadała, taki czujnik ( mini doniczkę), możliwe, że wtedy coś, dzięki temu urządzeniu wyrośnie na Marsie – dodaje inż. Bartosz Kawa, Wydział W-12, Katedra Mikrosystemów PWr.

Świat w którym będziemy wiedzieć, że zasadzone ziarno wyrośnie i da duże plony jest coraz bardziej możliwy, a naukowcy z Politechniki Wrocławskiej po raz kolejny pokazują, że nie możliwe nie istnieje.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy