Kotłownia Pafawag miejscem sztuki współczesnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kotłownia Pafawag to miejsce 19. Przeglądu Sztuki Survival. Dla niektórych artystów to miejsce okazało się tylko uzupełnieniem prac, a dla innych wręcz inspiracją.

Dziś zaproponowałem taką propozycję ze względu bardziej na miejsce bo najpierw zobaczyłem dokumentację tego miejsca, bardzo dobrą i znalazłem sobie to miejsce, które niesamowicie mnie zainspirowało – mówi Jan Kowal, autor „Słupa granicznego”. 

Tematem tegorocznego przeglądu jest „Nigdzie stąd nie pójdziecie”, który nawiązuje do pandemii i sytuacji związanej z lockdownem. 

Jest to taki video-performance, który wykonałem na wsi z, której pochodzę. Polega on właście na próbie utrzymania się na słupku. Jest to taki słup graniczny, ja go nazwałem słupem granicznym, ponieważ jest to element najdalej wysunięty na północ , element stworzony przez człowieka najbardziej wysunięty na północ. Na mojej wsi dalej są już tylko łąki i pola i dla mnie jest jakimś takim elementem granicznym – podkreśla Jan Kowal, autor „Słupa granicznego”. 

Praca nosi tytuł „Żywią i bronią”, podtytuł to „Ludowa Herstoria Polski” i odnosi się troszeczkę do tego sztandaru Kościuszkowskiego i tego wykluczenia i ograniczenia w przemieszczaniu się z jednej strony w czasach pańszczyzny, które się zresztą przedkłada na takie relacje patriarchalne dzisiaj, czyli no nie wiem kobiety więzione w domach z różnych powodów – mówi Maciej Cholewa, autor „Żywią i bronią”. 

19. Przegląd to 37 prac, które wykorzystały różne techniki artystyczne. Od malarstwa i rzeźby po sztuki audiowizualne i efekty dźwiękowe. 

Przegląd Sztuki Survival jest artystycznym wydarzeniem, które odbywa się co roku we Wrocławiu. Za każdym razem w innej lokalizacji, które przeważnie nie zawsze są na co dzień dostępne i w jakiś sposób wyjątkowy dla miasta a jednak mimo wszystko niewidoczne dla jego mieszkańców – mówi Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka 19. Przeglądu Sztuki Survival. 

W tym roku przegląd gości w kotłowni Pafawagu. 

Kotłownia Pafawagu jest myślę, że nawet w skali Polskiej jak nie Europejskiej przestrzenią zupełnie niesamowitą. Ona jest nie dość, że gigantyczna to jest zbudowana po wojnie chociaż wydaje się nawiązywać jednak do przedwojennej architektury – dodaje Małgorzata Miśniakiewicz kuratorka 19. Przeglądu Sztuki Survival. 

Organizatorzy wystawy podkreślają, że jest ona dostępna dla wszystkich, bo sztuka nie powinna ograniczać, słyszymy. 

Sztuka współczesna to jest sztuka dostępnościowa tylko dziwnym trafem nikt o tym nie pamięta i wyobraźcie sobie, że przegląd sztuki survival jest jedynym wydarzeniem, które zajmuje się sztuką współczesną i ma w pełni dostępnościową ofertę , ponieważ mamy oprowadzania dla osób z niepełnosprawnością słuchu, wzroku, ze spektrum autyzmu, dla seniorów, dla matek z małymi dziećmi, też dla dzieci – podsumowuje Ewa Pluta, kuratorka 19. Przeglądu Sztuki Survival. 

Przegląd trwa do 29. czerwca i oprócz samej wystawa, towarzyszy jej wiele wydarzeń. Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.survival.art.pl. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy