Kowary: 105. rocznica Święta Niepodległości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem narodowym. Dla uczczenia tego ważnego dnia w wielu miejscowościach odbywają się oficjalne wydarzenia. 

11 listopada w Kowarach uroczyście obchodzimy Święto Niepodległości. Obchodzimy trochę w sposób inny niż do tej pory. Nie obchodzimy tego święta o godzinie 12.00, a obchodzimy o godzinie 10.00. O 9.00 będzie msza za ojczyznę, a o 10 pod Obeliskiem będziemy składali kwiaty poległym za ojczyznę, poległym za Kowary — mówi Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

Po uroczystości w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach odbędzie się przedstawienie pod tytułem „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej nr 3.

-O godzinie 17.00, między 17.00 a 18.00, zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do wystawy, nowej atrakcji turystycznej Kowar – „Zatrzymane w czasie”, poświęconej Warszawie i Powstaniu Warszawskiemu -dodała Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

Wystawa przedstawia miniatury walczących żołnierzy. O godzinie 18.00 odbędzie się marsz dla Niepodległej. 

-Wymarsz z czołówkami do ZSO, gdzie przywita nas orkiestra, podejście pod obelisk i wspólne odśpiewanie hymnu -mówi Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

-Stoimy przed obeliskiem ofiar pamięci obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, Filia w Bukowcu w Kowarach. Obelisk został wzniesiony w 1975 roku, w 30. rocznicę pamięci zwycięstwa nad faszyzmem. Obelisk zbudowany jest z kamiennych boków granitowych ułożonych w formie krzyża. Został wykuty przez więźniów  obozu koncentracyjnego w latach 1939-1945 -mówi Radosław Burchacki, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Kowarach.

Przeprowadziliśmy remont za kilkaset tysięcy złotych z pomocą środków rządowych –mówi Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

-Obelisk w roku bieżącym został odnowiony przy współudziale środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość zadania opiewała na kwotę 265 tysięcy złotych. Zadanie polegało na oczyszczeniu samego pomnika i zagospodarowaniu otoczenia, przebudowie ścieżek na granitowe z dostępem dla osób niepełnosprawnych — Radosław Burchacki, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Kowarach.

 – W tej chwili Obelisk jest miejscem godnym takiej uroczystości -dodała Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy