Kowary: zbiornik retencyjny będzie nowym miejscem do rekreacji mieszkańców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rewitalizacja zbiornika retencyjnego, dzięki któremu będzie zwiększona bioróżnorodność flory i fauny. To projekt realizowany w Kowarach.

-Realizujemy projekt Zielono-Niebieskie Kowary dofinansowany z Funduszy Europejskich. W ramach tego projektu największe zadanie to remont zbiornika retencyjnego przepływowego na potoku Bystra przy ulicy Zamkowej. To zadanie o wartości ponad 4 milionów zł. -mówi Anna Pyzik, zastępca naczelnika wydziału rozwoju miasta.

Celem projektu jest zwiększenie odporności Kowar na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja przestrzeni miejskiej i społeczności do tych zmian poprzez realizację działań w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury i podnoszenia świadomości ekologicznej.

Skupiliśmy się nie tylko na walorach technicznych celem zwiększenia retencji i bioretencji naszego zbiornika, ale także postanowiliśmy stworzyć z tego ważny punkt rekreacyjny na mapie naszego miasta — mówi Elżbieta Wójcik, podinspektor ds. infrastruktury technicznej rozwoju miasta Kowary.

-Chcemy zwiększyć bioróżnorodność flory i fauny funkcjonującej właśnie w tym zbiorniku. Dzięki uzyskanym pieniądzom z funduszy norweskich, w zbiorniku będą zasadzone rośliny wodne, jak również rośliny lubiące wodę, po to, żeby zwiększyć tę bioróżnorodność występującą w tym miejscu. Dzięki temu ptaki, ryby i płazy będą miały większą możliwość znalezienia takiej przestrzeni dla siebie do życia -mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza miasta Kowary. 

Będzie można się przechadzać po pięknych ścieżkach, które powstaną z jasnego kruszywa. Będzie można sobie usiąść na ławeczkach, które będą postawione wzdłuż zbiornika, będzie można  odpocząć na leżaczku bądź przy stołach biesiadnych – mówi Elżbieta Wójcik, podinspektor ds. infrastruktury technicznej rozwoju miasta Kowary.

 – Będą tam ławki, oświetlenie, miejsca do zabawy, rekreacji, plaża, dostęp do wody -dodała Anna Pyzik, zastępca naczelnika wydziału rozwoju miasta.

I z poprzemysłowego zbiornika chcemy doprowadzić do tego, żeby powstał taki naturalny zbiornik, w którym wszystkie rośliny wodne, jak również zwierzęta, będą miały dobre środowisko do życia  -podsumował Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza miasta Kowary. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy