Krew ratuje życie – teraz potrzebna jest Twoja pomoc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Liczba pacjentów potrzebujących transfuzji rośnie każdego dnia, a zapasy krwi kończą się w zastraszającym tempie. Szpitale są na granicy możliwości, a dla wielu osób brak odpowiedniej grupy krwi oznacza brak szansy na życie. Każda kropla jest bezcenna, a sytuacja jest poważna. Oddanie krwi to prosty gest, który ratuje życie.

Krew to ludzkie życie, życie konkretnej osoby. Za Państwa oddaniem kryje się realny człowiek, czasem nawet małe dziecko, jeszcze w łonie matki, ponieważ składniki krwi są wykorzystywane nawet do transfuzji dopłodowych. Leczymy również dzieci z konfliktami serologicznymi. Ostatnio mieliśmy przypadek pacjenta z bardzo dużym krwotokiem, który wymagał aż 20 opakowań krwinek czerwonych. Aby go uratować, potrzebnych było 20 dawców dla jednego pacjenta — mówi dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Krew może pomóc ofiarom wypadków, pacjentom z nowotworami, osobom po operacjach i wielu innym potrzebującym.

Zdecydowanie warto oddawać krew i pomagać, ponieważ to zajmuje nam może maksymalnie godzinę z naszego dnia, a może uratować komuś życie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto to zrobić — mówi mieszkanka Wrocławia.

W miesiące wakacyjne co roku występują duże braki krwi. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest większa liczba wypadków.

Niestety, mamy mniej naszych stałych krwiodawców. Nasi studenci, uczniowie mają jeszcze wakacje, więc brakuje praktycznie wszystkich grup krwi — dodaje dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Do oddawania krwi należy się odpowiednio przygotować. Dużo pić wody, wyspać się, coś zjeść — mówi krwiodawca.

Do oddania krwi przystępujemy po posiłku i odpowiednim nawodnieniu. Już na trzy dni przed oddaniem krwi staramy się intensywnie nawadniać organizm. W dniu poprzedzającym oddanie wypijamy minimum pół litra wody lub soku, unikamy alkoholu przez 24 godziny i spożywamy lekki, nietłusty posiłek na około godzinę przed samym oddaniem krwi. Po niektórych pobytach w różnych krajach możemy być dyskwalifikowani na około miesiąc. Szczegółowe informacje, na przykład dotyczące pobytu w różnych krajach, znajdą Państwo w zakładce dla krwiodawców na naszej stronie internetowej. Wystarczy wpisać „Centrum Krwiodawstwa Wrocław” w wyszukiwarce — wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Zmieniły się przepisy dotyczące m.in. tatuaży, operacji czy zabiegów endoskopowych. Wcześniej nie można było oddawać krwi przez 6 miesięcy, teraz należy odczekać 4 miesiące.

Oddanie krwi trwa kilka minut, średnio 8 minut zajmuje oddanie 450 ml krwi pełnej. Nie ma to wpływu na nasze zdrowie, więc jest to zabieg bezpieczny dla naszego organizmu. Nie ma też czegoś takiego, jak uzależnienie się od oddawania krwi, no, chyba że od tej miłej atmosfery, która tutaj panuje. Tak że warto się przekonać — informuje dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, chcąc zachęcić do dzielenia się krwią, oferuje różne benefity.

Czekolady, odpis od podatku, a dodatkowo teraz jest taka akcja do końca sierpnia: „Oddaj krew i odwiedź gastro” — podzielił się krwiodawca.

To jest dosyć fajna rzecz, ponieważ przysługują nam dwa dni wolnego: w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Oprócz tego dostajemy 9 czekolad, co na pewno kojarzy się Państwu z oddawaniem krwi. Jeśli mamy większy litraż, czyli oddaliśmy więcej krwi, możemy liczyć na dodatkowe korzyści, takie jak nieodpłatne lub ze zniżką leki. Krwiodawcy, którzy oddali większe ilości krwi — na przykład 18 litrów w przypadku mężczyzn i 15 litrów w przypadku kobiet — mają prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej, co jest jednym z celów, do którego dąży wielu krwiodawców. Osoby, które oddały 5 lub 6 litrów krwi, czyli mają trzeci stopień zasłużonego krwiodawcy, mogą również korzystać z szybszej obsługi przy różnych zabiegach lub konsultacjach specjalistycznych u lekarza, co znacznie przyspiesza całą procedurę — mówi dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Trzeba pomagać ludziom, to jest jedyna rzecz, którą mamy tak naprawdę darmową — podkreśla krwiodawca.

Proces oddawania krwi jest bezpieczny i kontrolowany przez specjalistów. Organizm szybko się regeneruje, a po oddaniu można wrócić do codziennych zajęć.

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy