Krew w wakacje najbardziej potrzebna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Cały czas jest potrzebna i cały czas drastycznie jej brakuje, szczególnie w okresie wakacji kiedy rośnie liczba wypadków drogowych. Właśnie dlatego na wrocławskim rynku stanął Mobilny Punkt Poboru Krwi.

Wrocławianie chętnie ustawiali się w kolejce, aby dać innym to, czego nie można wyprodukować ani niczym zastąpić – krew.

Chcę pomóc. Robiłam to wiele razy.

Ja oddaję dosyć regularnie, ale ostatnimi czasy jakoś nie mogłem się wybrać. Stoi tutaj punkt i po drodze stwierdziłem, że mam trochę czasu dzisiaj to skorzystam z okazji. No jest to jedyna rzecz, której nie możemy wyprodukować na dzień dzisiejszy. Nie wiadomo, co się stanie za 100 lat, ale jest to jakiś ratunek dla innych.

Ja oddaję krew co jakiś czas. Teraz nie mogłam, bo miałam pół roku temu operację, więc nie mogłam oddawać dosyć długo, także jak zobaczyłam, że stoją to podeszłam, bo zdarza mi się oddawać, już parę razy byłam.

Mam blisko biuro, no to sobie po prostu wyszedłem i mam nadzieję że uda mi się oddać bez potrzeby jeżdżenia – mówią wrocławianie.

Regularnie przypomina się, że krwi cały czas brakuje.

Generalnie w tej chwili mamy sezon wakacyjny, także sporo krwi jest używanej ze względu na to, że jest duża wypadkowość, dużo zabiegów się przeprowadza, a ponieważ jest sezon urlopowy, to dawcy też są na wyjazdach i też jest ich mniej – mówi Mateusz Bernart, lekarz w RCKiK we Wrocławiu.

Wyjazd wakacyjny nie przeszkadza w oddaniu krwi ponieważ można to zrobić niezależnie od miejsca pobytu.

Krew można oddać wszędzie, gdzie się chce, w każdym Centrum Krwiodawstwa w Polsce, trzeba być tylko osobą zdrową między 18 a 65 rokiem życia. No i decyzję indywidualnie podejmuje lekarz kwalifikujący dawcę – mówi Mateusz Bernart, lekarz w RCKiK we Wrocławiu.

Wśród części społeczeństwa istnieje przekonanie, że gdy raz odda się krew trzeba to już robić do końca życia.

Nie, nie jest to prawda. Zachęcamy do regularnego oddawania krwi, im częściej tym lepiej, bo możemy komuś pomóc. Natomiast w tej chwili są takie limity ustalone, że kobieta może oddać cztery razy w roku, mężczyzna sześć razy w roku krew. Jeżeli tych limitów się trzymamy to nic strasznego się nie stanie – mówi Mateusz Bernart, lekarz w RCKiK we Wrocławiu.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy