Królowie i książęta Polski na pociągach Kolei Dolnośląskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pasażerowie Kolei Dolnośląskich będą mogli spotkać w trakcie podróży m. in. Mieszka I, Bolesława Chrobrego. Z okazji 15-lecia spółki na pociągach przewoźnika pojawią się postaci historyczne z Pocztu Królów i Książąt Polskich i Śląskich. Inicjatywa Kolei Dolnośląskich ma upowszechniać historię Polski

31 pociągów Kolei Dolnośląskich zyska wizerunek książąt, królów Polski i książąt legnickich. Będą to m. in. Kazimierz Odnowiciel, Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło.

– 31 pojazdów to dosyć ciekawy i duży poczet królów i książąt polskich. Samorząd województwa postanowił wypromować, ale też edukować troszeczkę i zainteresować mieszkańców Dolnego Śląska, ale również wszystkich, którzy odwiedzą Dolny Śląsk – mówi Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

– Chcemy też, żeby pasażerowie, którzy wsiadają, a niekoniecznie interesują się historią, żeby ich to zaintrygowało, żeby sięgnęli do internetu lub do książek i przeczytali jacy władcy władali naszą ojczyzną – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa Dolnośląskiego

Na każdym z pociągów, obok rysunków autorstwa polskiego malarza Aleksandra Lessera, znajdować się będzie kod QR, odsyłający do specjalnej strony z historią każdego władcy.

– Wykorzystaliśmy do tego pocztu królów i książąt znanych z pocztu Aleksandra Lessera, pocztu mniej znanego, jak pan prezes wspomniał, od pocztu Jana Matejki, ale pocztu, który też znajduje się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy, prezentując wizerunki królów, książąt. Chcemy przypominać historię, chcemy edukować, chcemy też krzewić postawy patriotyczne – mówi Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

Do pocztu wybrano najbardziej zasłużonych polskich władców, ale nie zabrakło lokalnych akcentów.

– My chcieliśmy też pokazać naszych regionalnych śląskich władców, którzy rządzili w Brzegu, w Oławie, w Legnicy, w Głogowie – mówi Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

– Mam wszystko. Mam ziemię, mam grody, zbrojną drużynę, pobiłem pod Cedynią wroga. Mam wszystko, czego potrzebuje książę, ale muszę wam powiedzieć, że pociąg to jest coś. Swojego pociągu nie ma żaden władca w Europie. Ja się cieszę, że on jest, bo będzie można szybko znaleźć się tam, gdzie chcemy. Szybko i bezpiecznie. Pociągiem można będzie poznać kraj nasz, wygodnie wędrować i podróżować – mówi „Mieszko I”.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy