Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Krzyżowicach zorganizował zawodowe praktyki zagraniczne dla swoich uczniów już po raz trzeci. W tym roku była to kumulacja dwóch projektów Erasmus Plus i Po Wer. Aby wziąć udział w praktykach młodzież musi przejść rekrutacje, wskaźnikiem wyboru są wyniki w nauce. W ramach tych projektów we wrześniu tego roku 69 uczniów szkoły realizowało praktyki zawodowe w Saragossie, Bolonii i Corralejo.
Dzięki temu, że Polska jest w Unii Europejskiej to nasza młodzież i z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach i z Sobótki często korzystają z wyjazdów zagranicznych. To pozwala im spojrzeć w inny sposób, bo będąc na praktykach zagranicznych mają też porównanie z tym co mają u siebie w szkole z tym co mają na praktyce. Jest to kolejne ważne doświadczenie dla tych młodych ludzi i myślę, że dzięki tym wszystkim doświadczeniom, które zdobędą i w szkole i na praktykach, ich start w dorosłe życie, ich przyszła praca zawodowa spowodują, że będą lepiej się czuli w tych swoich zawodach, jak się będą dobrze czuli, to będą je dobrze wykonywać, jak będą go dobrze wykonywać to będą dobrymi i cenionymi specjalistami. I o to chodzi, żebyśmy z tych naszych szkół wypuszczali osoby, które wchodząc na rynek pracy były bardzo dobrze do tego rynku pracy przygotowane – mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.
Program Erasmus+ pokrywa wszystkie niezbędne koszta utrzymania. Poza pracą uczestnicy programu mieli również czas na zwiedzanie.
Co roku szkoły mają możliwość pozyskiwania funduszy z projektów typu Erasmus+, określają liczbę osób, które będą mogły wyjeżdżać, aplikują o wsparcie indywidualne, które pokryje w całości koszty pobytu i życia. Ubezpieczenie, koszty zakwaterowania, kieszonkowe, czasami wyżywienie bądź kieszonkowe na wyżywienie. Dodatkowo szkoła ma szanse otrzymać pieniądze na podróż i na wszelkiego rodzaju kursy, więc tak naprawdę nie ma żadnej potrzeby indywidualnego wspierania ucznia przez rodziców przez co program jest szeroko dostępny, jeżeli szkołą uzyska takie dofinansowanie każdy uczeń ma prawo i szanse wyjechać i aplikować do czego zawsze zachęcamy. Czasami wydaje się, że to będzie dużo kosztować, a ich rodziców po prostu nie stać natomiast program Erasmus+ pokrywa wszystkie koszty i one pozwalają funkcjonować tak jak w przypadków naszych uczniów przez cały miesiąc – mówi Paulina Bilska-Marek, prezes fundacji Mode- Move and Develop Foundation.
Młodzież zawsze wyjeżdża na te praktyki z pewną dozą obaw, przede wszystkim językowych, boją się czy odnajdą się językowo z pracodawcami, szczególnie w Hiszpanii gdzie zdają sobie sprawę, że nie wszyscy mówią po angielsku, ale wracają zawsze w ten sam sposób nastawieni, uśmiechnięci, zadowoleni, z całym workiem planów na przyszłość – dodaje dr Magdalena Zyder, dyrektorka Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach.
Zdobyte doświadczenie zawodowe często owocuje propozycją stażów wakacyjnych u zagranicznych pracodawców. Z kolei dla polskich pracodawców udział w tego typu przedsięwzięciu oznacza, że przyszły pracownik jest otwarty na świat, umie poradzić sobie w różnych sytuacjach oraz potrafi odnaleźć się w realiach inne kultury.