Święto Pesach w tym roku wypadało 28 marca. Trwa ono 7, a w diasporze 8 dni. To święto wolności – mówi prof. Joanna Lisek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wszystkie wykonywane wtedy czynności mają przypominać to kluczowe dla żydowskiej kultury wydarzenie i dawać nadzieję na wyjście z wszelkich niewoli, których doświadczamy współcześnie.
Czyta się „Hagadę”, czyli opowieść o wyjściu z niewoli egipskiej. Jej czytanie inicjuje dziecko, zadając pytanie „Czym ta noc różni się od innych nocy?” – mówi prof. Joanna Lisek.
Przygotowałam trzy cymelia judaistyczne. Pierwsze z nich to Hagada paschalna z 1962 roku, wydana w Tel-Avivie z pięknymi ilustracjami Artura Szyka. Druga to „Xsięga żydowskim pism ze starego zakonu wybrane”. Została wydana we Lwowie w 1904 roku. Ostatnia to „Lieder des Getto” czyli „Pieśni z getta”. To 6. wydanie z 1907 roku – mówi Katarzyna Podolec z Działu Informacji Naukowej w Ossolineum.
W ossolińskich zbiorach jest wiele obiektów z kultury żydowskiej. W Dziale Rękopisów znajduje się Tora.
Pięcioksiąg w postaci zwoju, nawiniętego na drewniany drążek przechowywany w pięknej jedwabnej sukience czyli pokrowcu – mówi Katarzyna Podolec.
W Dziale Grafiki znajduje się wiele ciekawych ikonografii.