„Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze placu Grunwaldzkiego”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rondo Regana, most Grunwaldzki, kolorowa kamienica przy ul. Wybrzeża Stanisława Wyspiańskiego 36 - to są charakterystyczne i najbardziej rozpoznawalne miejsca na osiedlu plac Grunwaldzki. Opowiedzieć innym więcej o architekturze tego osiedla, o jego historii, a także o jego mieszkańcach postanowiły Ola i Nikola. Na co dzień koleżanki i autorki projektu „ Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze placu Grunwaldzkiego”.

Jestem studentką historii sztuki, do Wrocławia przeprowadziłam się właśnie na studia i odkąd tutaj przyjechałam bardzo zainteresował mnie plac Grunwaldzki. Bardzo lubię to miejsce i uważam, że jest ono bardzo ciekawe pod względem architektonicznym. Na trzecim roku studiów związałam się z Placem Grunwaldzkim od Nowa i na jednym ze spotkań poznałam Nikolę, z którą robimy projekt „Kto tu mieszka?”. Właśnie w ramach niego zajmujemy się nie tylko architekturą, ale też społecznością osiedlową Placu Grunwaldzkiego – mówi Ola, autorka projektu „Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze placu Grunwaldzkiego”.

Jako studentka projektowania komunikacji także chciałam zająć się, właśnie komunikacją tutaj na tym osiedlu. Chciałam bardziej zbadać i przyjrzeć się, jak ludzie funkcjonują w tej przestrzeni. Ponadto od jakiegoś czasu interesuję się też architekturą i także badałam też to w ramach swojej pracy licencjackiej – mówi Nikola, autorka projektu „Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze placu Grunwaldzkiego”.

Pomysły studentek się połączyły i tak narodził się ich wspólny projekt o osiedlu plac Grunwaldzki.

W styczniu złożyłyśmy wniosek do Mikrograntów, otrzymałyśmy ten grant i od tego momentu działamy razem ze Strefą Kultury Wrocław, przy współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, Muzeum Architektury, a także fundacją Ładne historie. Prowadzimy podcast, udało się nam już porozmawiać z kilkoma mieszkańcami, a także architektem jednego z budynków. Dowiadujemy się właśnie w taki sposób, jak ludzie się tutaj czują – opowiada Ola.

W ramach projektu autorki rozmawiają z różnymi mieszkańcami Placu Grunwaldzkiego, aby między innymi dowiedzieć się, jak na przykład przestrzeń oraz budynki wpływają na ich samopoczucie.

Dla nas takim ciekawym doświadczeniem było porozmawianie z mieszkańcem skłotu przy u. Szczytnickiej 29 i dowiedzenia się jak tak naprawdę przestrzeń tego zamkniętego i takiego niedostępnego z zewnątrz budynku wygląda od wewnątrz, jego oczami i zmysłami. Także wydaję mi się, że ta historią była bardzo ciekawa, jak i również innej mieszkanki „Wrocławskiego mistera”,czyli Domu Naukowca, która opowiadała, że miejsce w którym mieszka, to jest tak naprawdę miejsce, w którym spędziła całe swoje życie – mówi Nikola.

Oprócz podcastu, pomysłodawczynie projektu szykują wiele ciekawych niespodzianek. Śledzić ich działalność można na stronie facebookowej „Kto tu mieszka?”.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy