Kultura białoruska zalewa Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej odbędzie się we Wrocławiu po raz dziesiąty. Pierwsze wydarzenie miało miejsce już 2 października – był to spektakl w Teatrze Polskim. W najbliższy weekend w ramach festiwalu odbędą się kolejne wydarzenia.

Ma to znaczenie społeczne i polityczne, przede wszystkim dla narodu białoruskiego, który jest teraz w takim kryzysie, który walczy o swoją niepodległość – mówi Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą”.

We Wrocławiu diaspora białoruska staje się coraz większa. Niektórzy mieszkają tu jeż wiele lat, innych sytuacja polityczna zmusiła do przeprowadzki kilka miesięcy temu – dlatego potrzebują wsparcia i solidarności.

Możemy pokazać, że wspieramy ich w walce o niezależność i to jest dobra okazja, żeby poznać tych Białorusinów, poznać ich kulturę, tradycję – mówi Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą”.

Spektakle, wystawy i koncerty. W trakcie trzech dni festiwalowych zaprezentują się artyści z różnych dziedzin sztuki i przedstawią rozmaite aspekty kultury Białoruskiej. W sobotę wiele z nich odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia.

O godzinie 16 w holu głównym odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu i wernisaż wystawy „Żywie Białoruś”. W kinie na poziomie -1 odbędzie się pokaz piaskografii Aleksandry Konopalskiej. O 17 prelekcja prof. Mikołaja Iwanowa oraz pokaz filmu „Szlakiem prawdy” – mówi Aleksandra Surlej-Farys z Centrum Historii Zajezdnia.

Oprócz tego spektakl teatralny i warsztaty sitodruku.

Koncert z legendami, symbolami białoruskiego protestu Zmiciera Wojciuszkiewicza i Nasty Niakrasavej – ona pokazuje też kobiecą twarz protestu, ponieważ Białorusini poszli w stronę pokojowego rozwiązania, a nie gwałtu, który oferuje reżim – mówi Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą”.

Dużą część naszej wystawy poświęciliśmy Solidarności. W związku z tym oczywistym jest to, że wspieramy Białorusinów, którzy w tej chwili walczą o swoją niepodległość i niezależność – mówi Aleksandra Surlej-Farys z Centrum Historii Zajezdnia.

Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej potrwa od 22 do 24 października.

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy