Ma to znaczenie społeczne i polityczne, przede wszystkim dla narodu białoruskiego, który jest teraz w takim kryzysie, który walczy o swoją niepodległość – mówi Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą”.
We Wrocławiu diaspora białoruska staje się coraz większa. Niektórzy mieszkają tu jeż wiele lat, innych sytuacja polityczna zmusiła do przeprowadzki kilka miesięcy temu – dlatego potrzebują wsparcia i solidarności.
Możemy pokazać, że wspieramy ich w walce o niezależność i to jest dobra okazja, żeby poznać tych Białorusinów, poznać ich kulturę, tradycję – mówi Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą”.
Spektakle, wystawy i koncerty. W trakcie trzech dni festiwalowych zaprezentują się artyści z różnych dziedzin sztuki i przedstawią rozmaite aspekty kultury Białoruskiej. W sobotę wiele z nich odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia.
O godzinie 16 w holu głównym odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu i wernisaż wystawy „Żywie Białoruś”. W kinie na poziomie -1 odbędzie się pokaz piaskografii Aleksandry Konopalskiej. O 17 prelekcja prof. Mikołaja Iwanowa oraz pokaz filmu „Szlakiem prawdy” – mówi Aleksandra Surlej-Farys z Centrum Historii Zajezdnia.
Oprócz tego spektakl teatralny i warsztaty sitodruku.
Koncert z legendami, symbolami białoruskiego protestu Zmiciera Wojciuszkiewicza i Nasty Niakrasavej – ona pokazuje też kobiecą twarz protestu, ponieważ Białorusini poszli w stronę pokojowego rozwiązania, a nie gwałtu, który oferuje reżim – mówi Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą”.
Dużą część naszej wystawy poświęciliśmy Solidarności. W związku z tym oczywistym jest to, że wspieramy Białorusinów, którzy w tej chwili walczą o swoją niepodległość i niezależność – mówi Aleksandra Surlej-Farys z Centrum Historii Zajezdnia.
Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej potrwa od 22 do 24 października.