Kultura

Książkowe skarby w Ossolineum

Pesach to żydowskie święto upamiętniające wyjście Żydów z niewoli egipskiej. W związku z tym wydarzeniem, pracownicy Ossolineum zaprezentowali trzy najważniejsze dla Żydów dzieła.

Mozart w Operze

Mimo nieustającej pandemii i powrotu obostrzeń związanych z zamknięciem instytucji kultury, wrocławscy artyści nie ustają. Na scenie Opery Wrocławskiej w czerwcu wybrzmi dzieło Mozarta pt. „Cosi fan tutte”.

Międzynarodowy Dzień Teatru. Codzienność aktorów

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie w tym dniu w 1957 roku otwarto Teatr Narodów w Paryżu. Czym teatr jest dla aktorów, którzy na co dzień pojawiają się na scenach wrocławskich teatrów?

Opera Młodych czyli bezcenne doświadczenie

Opera Młodych to projekt, w ramach którego młodzi adepci sztuki operowej zyskują niezbędne doświadczenie. Opera zyskuje natomiast powiew świeżości.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 23

Rafał Dutkiewicz zaprasza nas do mieszkania Hanny i Eugeniusza Geppertów. Znajduje się ono w kamienicy Heinricha von Rybischa w samym centrum Wrocławia, przy Placu Solnym, przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Teraz znajduje się tam galeria sztuki współczesnej prowadzona przez Fundację Art Transparent. Warto to miejsce odwiedzić.

Requiem w Narodowym Forum Muzyki

Requiem d-moll Cherubiniego – to właśnie ten utwór miał wybrzmieć przed publicznością Narodowego Forum Muzyki w niedzielę 21 marca. Mimo ponownego lockdownu, zainteresowani będą mieli szansę obejrzeć koncert w Internecie.

“Gra w karty” i Święto wiosny” w Operze

„Gra w karty” i „Święto wiosny” to dwa balety Igora Strawińskiego, które będą miały swoją premierę na deskach Opery Wrocławskiej. Pierwszy spektakl odbędzie się już 5 marca.

“Sąsiedzka biblioteczka” w Firleju

„Sąsiedzka biblioteczka” to inicjatywa Ośrodka Działań Artystycznych „Firlej”. Powstała w ramach „Kawiarni sąsiedzkiej”. Każdy zainteresowany może wziąć w niej udział, nie wychodząc z domu.

“W dwóch językach polskich” u Grotowskiego

Spektakl „W dwóch językach polskich” w reżyserii Grzegorza Grecasa to opowieść w języku polskim i Polskim Języku Migowym. Sztuka opowiada historię czterech bohaterów, którzy zabierają widzów do świata ciszy, w którym funkcjonują od początku swojego życia. Premiera spektaklu odbędzie się 6 marca w Instytucie Grotowskiego.

Czy warto sprzedawać połowę miejsc?

W połowie lutego otwarte zostały takie instytucje kulturalne jak kina lub teatry. Od tego czasu mogą one sprzedawać tylko połowę dostępnych miejsc. Czy przygotowywanie spektakli i wyświetlanie filmów tylko dla pięćdziesięciu procent publiczności jest opłacalne?