Na początku 2021 otwarto nową galerię sztuki, do której może przyjść każdy i za darmo obejrzeć dzieła tworzone między innymi przez studentów Politechniki Wrocławskiej.
Sztuka na Miejscu, gdzie sztuka ma być na wyciągnięcie ręki, gdzie będzie można sobie usiąść i kontemplować sztukę – mówi Piotr Karwat, menedżer ds. komunikacji, Sztuka na Miejscu.
Kontemplować sztukę, czyli to, za czym wrocławianie zatęsknili w czasie lockdownu. Świadczył o tym fakt, że gdy tylko pojawiła się możliwość kupna biletu, na przykład do teatru, znikały w ekspresowym tempie. Jednym ze spektakli cieszących się ogromnym zainteresowaniem, a także docenionym przez krytyków była sztuka „Ojeja.. albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia” przygotowana przez Wrocławski Teatr Lalek.
Ten spektakl będzie świetnie się sprawdzać dla dużo młodszej widowni, także zapraszamy wszystkich widzów od 6 roku życia i oczywiście ich rodziców, bo staramy się te spektakle robić tak, żeby dorosły widz się nie nudził – mówi Jakub Krofta, dyrektor artystyczny w Teatrze Lalek.
Zdecydowanie nikt się nie nudził, a widzowie chętnie wracają na spektakl do teraz. Teatr to nie tylko rozrywka, ale także pokazywanie tego, co w życiu ważne. Dlatego kilka wrocławskich teatrów wraz ze studentami Akademii Teatralnej stworzyło spektakl „Kobieta i życie”, który nie zapomina o celu, w jakim tysiące osób wychodziło na ulice, aby protestować.
Sztuka potrzebuje rzeczy aktualnych, silnych i jednocześnie to też może być trafna metafora nie tylko prawa do aborcji, ale przede wszystkim prawa do wyboru. Tym samym ten spektakl, ten tekst jest dla mnie metaforą walki o wolność – mówi Piotr Łukaszczyk, reżyser.
Temat dotyczy nas wszystkich, a w kupie siła. Myślę, że to jest nawet dobrze, że wymieniamy swoje doświadczenia, swoje energie – mówi Ewelina Paszke-Lowitzsch, aktorka.
W 2021 Opera Wrocławska dbała o dobre samopoczucie wrocławian i dawała oddech, czyli pokazywała jak i co można osiągnąć dzięki prawidłowemu oddechowi.
Pomysł projektu “Opera daje oddech” pojawił się w lutym, kiedy sporo ludzi zmagało się z dolegliwościami po covidzie. Zaczęliśmy się zastanawiać, co artyści Opery Wrocławskiej mogą zrobić, aby tę sytuację poprawić. Wpadliśmy na pomysł – skoro nasi artyści na co dzień pracują z oddechem, dykcją, kondycją – żeby uruchomić warsztaty, gdzie będziemy wykorzystywać ich kompetencje – mówi Bożena Szlawska, koordynatorka projektu.
W tym roku Opera hucznie obchodziła także swoje 180-lecie, wystawiając na scenie „Wolnego Strzelca”. Rok 2021 obfitował także w tajemnice, których rąbka uchylało nam Ossolineum.
W 1562 roku w Krakowie, w drukarni Macieja Wierzbięty wyszedł “Zwierzyniec” Mikołaja Reja. “Jest to dzieło, w którym po raz pierwszy ukazał się jeden z najsłynniejszych cytatów w literaturze polskiej, który możemy zobaczyć w posłowiu: „ A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Pierwodruki, czyli pierwsze wydania dzieł danego autora, są postrzegane na prawach rękopisu, zwłaszcza jeżeli są unikatami. I taki unikat mamy tutaj przed sobą, jest to “Zuzanna” Jana Kochanowskiego, najstarszy wydrukowany czy też zachowany w ogóle samoistny utwór Kochanowskiego.