Kwitnący Ogród Botaniczny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, mimo zmiennej pogody, tętni życiem. W czerwcu kwitnie tutaj najwięcej roślin, a według mieszkańców i odwiedzających kwiaty wyglądają pięknie. Część z nich ma stanowić inspirację do własnoręcznych upraw.

W tym roku nowością w Ogrodzie Botanicznym są specjalnie stworzone rabaty, które będą zaaranżowane dla owadów zapylających. Pszczoły, trzmiele lub motyle znajdą tutaj dodatkową przestrzeń dla siebie. Projekt ma zwrócić uwagę na to, jak ważne dla ekosystemu są zapylacze.

– Na balkon na pewno możemy wykorzystać większość roślin z rodziny jasnotowatych jak lawendy, szałwie, macierzanki. To są nieduże rośliny, a owady bardzo lubią je odwiedzać – mówi Justyna Kiersnowska, kurator Działu Systematyki Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jedną z najefektowniej kwitnących obecnie roślin jest Dereń Kousa, który znajduje się w dziale Arboretum. W Polsce jest on mniej znany, ale cieszy się dużą popularnością w Chinach, Japonii lub Korei. Kwitną także dziewanny, penstemony i naparstnice.

Staraliśmy się, żeby na naszych rabatach znalazło się dużo nowości ogrodniczych. Przykładem jest ta rabata, na której prezentujemy szałwię omszoną oraz szałwię w odmienie big blue w zestawieniu z kalocefalusem Browna i starcem w odmianie Angel Wings – dodaje  Justyna Kiersnowska, kurator Działu Systematyki Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

To niebiesko-srebrzyste połączenie roślin, które można uprawiać we własnych ogródkach. Warto mieć jednak na uwadze to, że akurat one nie są w stanie przezimować, więc wytrzymają zaledwie sezon. Przy zakupie nasion dobrze spytać o szczegóły pielęgnacji.

– Tu akurat starce lub kalocefalusy, co jest dosyć charakterystyczne dla roślin o srebrzystych liściach, są dosyć wytrzymałe na suszę. Nie trzeba ich bardzo mocno podlewać i lubią stanowisko o takiej przepuszczalnej glebie – zaznacza Justyna Kiersnowska, kurator Działu Systematyki Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ogród Botaniczny otwarty jest dla odwiedzających codziennie od 9:00 do 19:00. Z powodu pandemii zamknięte pozostają jednak szklarnie i akwaria. Wyłączony z użytku jest również plac zabaw dla dzieci.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy