Labirynt prawdy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W jaki sposób odróżnić informacje od fake newsów? Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w grze mobilnej dotyczącej rozpoznawania prawdy w internecie.

Darek Niedowiarek, kolega z dawnych lat, został uwięziony w labiryncie przez Złodziei Prawdy –  tak zaczyna się gra mobilna „W labiryncie newsów i fake newsów” organizowana przez Martę Gieruń i Martę Cherubińską wraz z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu.

Dołączyłyśmy do projektu, który miał za zadanie nauczyć edukatorów jak rozmawiać z mieszkańcami i czytelnikami o krytycznym myśleniu, i jak uczulić ich na niebezpieczeństwa związane z fake newsami — mówi Marta Gieruń, bibliotekarka i współorganizatorka gry.

Problem rozróżniania prawdziwych i wartościowych informacji w sieci jest ogromny. Czy gra pomoże w nauce rozpoznawania faktów w internecie?

Nam się wydaje, że to jest istotny problem i dlatego biblioteka stawia na takie tematy. Tworząc grę chcemy zwrócić uwagę na to, jak to jest istotne w naszym życiu — tłumaczy Dorota Surman, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Ten problem przybiera coraz większe rozmiary szczególnie teraz, w okresie pandemii, użytkownikom internetu czasami trudno jest oddzielić prawdę od manipulacji — dodaje Marta Gieruń.

Gra przeznaczona jest dla wszystkich pełnoletnich użytkowników, którzy ściągną aplikację na telefon. W trakcie premiery „W labiryncie newsów i fake newsów”, która odbędzie się już 25 czerwca w godzinach od 10-18, 5 osób otrzyma nagrody.

Nagrodą główną jest voucher do Noriko Sushi. Oprócz tego mamy przygotowane książki i planszówki — dopowiada współorganizatorka gry.

Czy rozpoznawanie prawdy wśród fake newsów okaże się dla graczy trudne? Premiera „W labiryncie newsów i fake newsów” odbędzie się już 25 czerwca.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy