„Łączą nas góry” – osoby z niepełnosprawnościami na szlaku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rozpoczął się piąty sezon projektu „Łączą nas góry”, w ramach którego rodziny dotknięte niepełnosprawnościami chodzą po sudeckich szlakach. Jak podkreślają uczestnicy, takie spotkania pozwalają im odpocząć w zupełnie inny sposób niż na co dzień.

– Mamy bardzo dużo chętnych uczestników, mamy też całą społeczność, która się utworzyła przy tym projekcie. Uważam, że to jest jego największy sukces. Bardzo często pada to pytanie jaki jest największy sukces? Jaki szczyt najwyższy zdobyliśmy? A my patrzymy na to raczej w kategorii takich znajomości, które się wywiązały podczas tych wycieczek – mówi Anna Gerus, Fundacja Ładne Historie.

Wyprawy z góry mają z jednej strony aktywizować osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzin, ale przede wszystkim integrować i pokazywać, że niepełnosprawność nie oznacza, że szlaki turystyczne stają się niedostępne. Jak podkreślają uczestnicy – zarówno osoby ze specjalnymi potrzebami ruchowymi, jak i członkowie ich rodzin – spotkania z innymi są oderwaniem od codzienności.

– Szczególnie gdy wokół jest 150 osób o podobnych potrzebach i podobnych chęciach. Więc bardzo ciekawa inicjatywa, ciekawe doznania. Świetna wygoda, więc tylko się cieszyć i korzystać z tego co mamy – mówi Michał Fitas, uczestnik projektu „Łączą nas góry”.

– Chyba taki inny sposób relaksu niż jak jesteśmy sami. Mają niektórzy gorzej, niektórzy lepiej. Wiadomo jest różnie, ale mimo wszystko są szczęśliwi i jakoś tak idziemy razem wszyscy. W tym jest taka siła – mówi Justyna Jacukowicz, uczestniczka projektu „Łączą nas góry”.

Ważną częścią wycieczek są wolontariusze, bez których takie wyprawy nie byłyby możliwe.

– Tutaj to wygląda bardzo różnie. W moim przypadku najczęściej znajduję sobie zajęcie mocno fizycznie, wpycham wózki, wybieram sobie ciężkiego chłopaka, że tak powiem. Przy okazji mogę spożytkować trochę energii, ale też jest istotne to, jak ludzie łapią kontakt. Kontakt i z dziećmi, i z rodzicami i spędzają z nimi też czas – mówi Kamil Gwiaździński, wolontariusz projektu „Łączą nas góry”.

W tym sezonie fundacja planuje zrealizować 10 górskich wypraw nowymi trasami. Wycieczki są bezpłatne, odbywają się w niedziele i trwają zazwyczaj około 6 godzin. Żeby inicjatywa mogła być realizowana, potrzebne jest finansowanie – każdy może dorzucić się elektronicznej puszki. Inicjatywę wspierają również NGO-sy.

– Zebraliśmy prawie 40 tysięcy złotych przy ogromnej radości Ani i Daniela, którzy byli wtedy na balu i dlatego 5 sezon mógł wystartować. Dzisiaj jesteśmy pierwszy raz tutaj. Chcieliśmy zobaczyć, jak to wszystko wygląda, wygląda świetnie i szykujemy się na przyszły tydzień. Wrażenie niesamowite. Przez pierwsze 300 metrów, jak mnie pani zapytała, jak wrażenia, to bym nic nie powiedział, bo takiego gardła ściśniętego nie miałem dawno – mówi Jarosław Rudnicki, prezes stowarzyszenia „Dzierżoniów 2023”.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy