Lalka Kafki we wrocławskim teatrze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Lalka Kafki” to najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek. Stworzona została na podstawie historii Franza Kafki, który nie za bardzo kojarzy się z dzieciństwem.

Znaleźliśmy historię, która jest prawdopodobnie opisana przez kobietę, z którą Kafka żył przez swój ostatni rok w Berlinie. Opisała, że spotykał się w parku z dziewczynką, która zgubiła lalkę i on jej pisał listy. To bardzo fajna historia o tym, jak taki pisarz, który pisał dla dorosłych, spotkał się z tym dziecięcym światem – mówi Marek Zakostelecki, reżyser i scenograf.

Największym wyzwaniem było to, żeby historią zainteresować najmłodszych.

Ta historia jest bardzo ciekawa dla dorosłych, dla tych, co znają Kafkę. My na początku musieliśmy cos zrobić, żeby tego Kafkę jakoś przedstawić i żeby było wiadomo, o kogo chodzi, że jest to taki klasyk, który nigdy nie zajmował się literaturą dla dzieci i dlatego do tego naszego spektaklu weszła piątka kafkologów, ludzi, dla których Franz Kafka jest całym światem i pomagają nam przedstawić tego pisarza – mówi Marek Zakostelecki, reżyser i scenograf.

Cały czas ścieramy się z reżyserem troszeczkę, ponieważ moja aktorska natura jest dosyć szybka i lubię takie gwałtowne zmiany, a próbujemy zrobić takiego bardzo stonowanego Kafkę, myślącego, cyzelującego każde słowo i takiego bardzo zdystansowanego do rzeczywistości – mówi Radek Kasiukiewicz, aktor, odtwórca roli Franza Kafki.

Scenografia do „Lalki” odbiega od tego, co można zobaczyć, zastanawiając się nad tłem spektaklu dla dzieci.

Już parę razy robiłem taki spektakl na podstawie czarno-białego kina niemego. O to też chodziło, żeby w tym obrazie wrócić do starych czasów – mówi Marek Zakostelecki, reżyser i scenograf.

Ruchem scenicznym zajął się Piotr Soroka, który na co dzień zajmuje się kontaktem z mediami. Tym razem zadebiutował w Teatrze Lalek tym, czym wcześniej zajmował się już w innych teatrach.

Marek Zakostelecki, reżyser, jest również scenografem. Od początku był świetnie przygotowany i doskonale wiedział, czego chce, więc tak naprawdę akurat ta ekspresja duchowa była kolejnym z elementów, ale nie była pierwszoplanowa. Akurat w tym przedstawieniu nie ma takich działań choreograficznych, wszystkie są w oparciu o ruch organiczny, o codzienne czynności, które są kojarzone w życiu codziennym, wykorzystujemy trochę pantomimy – mówi Piotr Soroka, twórca ruchu scenicznego.

Premiera „Lalki Kafki” odbędzie się 25 września.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy