Laserowe szachy, druk 3D i budowanie mostów, czyli Noc Politechniki w pigułce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Noc Politechniki Wrocławskiej to inicjatywa, która ma przede wszystkim popularyzować naukę i przybliżać ją wszystkim - od dzieci po seniorów. W ramach wydarzenia uczelnia zorganizowała warsztaty, wykłady i zajęcia, w trakcie których uczestnicy mogli poznać tajniki chemii, fizyki i mechaniki.

– Otwieramy nasze pracownie, laboratoria i sale wykładowe, żeby pokazać, czym nasi studenci i naukowcy zajmują się na co dzień. Chcemy też pokazać, że po pierwsze wiedza nie śpi, a po drugie, że nauka może być ciekawa dla osób w każdym wieku od przedszkolaka po seniora. Dlatego też tak przygotowaliśmy program, żeby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie – mówi Iwona Szajner, dział Informacji i Promocji PWr.

A w programie znalazły się między innymi laserowe szachy, które przyciągnęły wielu chętnych. Gra jest podobna do tradycyjnych szachów, ale pionków jest mniej, a do gry wykorzystuje się laser i zasady optyki.

– I one ogólnie rzecz biorąc są zwierciadłami. Mamy dwa rodzaje zwierciadeł. Jedne są z jednej strony i takie pionki można zbić. Drugi rodzaj pionków ma zwierciadło z dwóch stron. Celem gry jest tak właśnie nakierować tą wiązkę lasera przy pomocy zwierciadeł, które możemy obracać, przestawiać żeby zlikwidować faraona przeciwnika – mówi Magdalena Zatorska, koła naukowe „Spie” i „Optica”.

– Bardzo fajne. Szczerze gdy mama mi mówiła o tych warsztatach to byłem strasznie zaciekawiony. Na czym to polega. Myślałem, że to będzie pokazywane jak laser taki, że się włącza i to takie obrazki zrobione przez laser, a nie coś takiego. Jestem zaskoczony po prostu.

Ale pozytywnie zaskoczony?

– Pozytywnie właśnie, bardzo mi się podoba – mówi uczestnik.

– Chcemy pokazać naukę z każdej strony, dlatego też są to zajęcia o budowie atomu, ale też będziemy budować mosty, rozmawiać o kosmitach i zwiedzać wieczorową porą nasze Centrum Symulacji Medycznej z wirtualnym prosektorium – mówi Iwona Szajner, dział Informacji i Promocji PWr.

– Tutaj mamy przygotowane warsztaty „Inżynieria w miniaturze”, czyli warsztat budowania mostów i staramy się przybliżyć uczestnikom zagadnienia związane z inżynierią lądową, a dokładniej z konstrukcją i budową mostów – mówi mgr inż. Aleksander Mróz, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.

Bo na Politechnice Wrocławskiej królują nowoczesne technologie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poświęcone drukowi 3D.

– Chcemy zachęcić tutaj zarówno młode osoby i również starsze, pokazując te najnowsze technologie, że my tutaj w Polsce i na Wydziale Mechanicznym Polityki Wrocławskiej jak najbardziej wykorzystujemy tę technologię. Jesteśmy czołowymi badaczami w tych technologiach w Polsce i też chcemy tutaj przyuczyć studentów, jak te technologie do swoich firm wdrażać – mówi dr inż. Piotr Gruber, Wydział Mechaniczny PWr.

– Jesteśmy studentami już absolwentami Politechniki. Po prostu zaciekawiła nas ta różnorodność warsztatów, ciekawe zajęcia i chcieliśmy odwiedzić,

– Ja chciałem sobie odświeżyć coś, co już kiedyś widzieliśmy. Bo ja tutaj pisałem sporo kartkówek i sporo też miałem zajęć, więc fajnie jest wrócić i zobaczyć co tu się zmieniło i co ciekawego nadal Politechnika ma do zaoferowania – mówią absolwenci PWr.

Łącznie w Nocy Politechniki wzięło udział około 1000 osób.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy