Latająca łódź PWR

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci z Politechniki Wrocławskiej stworzyli łódź nie dość, że ekologiczną, to jeszcze, która będzie latać nad wodą, dzięki użyciu hydro skrzydeł.

– Zajmujemy się budową łodzi, a dokładnie wodolotów. Startujemy w dwóch zawodach: Solar Sport One oraz Solar Splash. Jako pierwsza grupa spoza USA bierzemy udział w międzynarodowych zawodach – Wiktoria Lada, PWR Solar Boat Team

Studenci z PWR-U startują na zawodach w Stanach Zjednoczonych  jako pierwsza ekipa z Polski. Żacy zbudowali i skonstruowali całą łódź od podstaw sami. Było to ogromne wyzwanie. 

– Na początku były różne opinie, uda się nie uda. Natomiast ludzie są niezwykle ambitni również znaleźliśmy pomoc we władzach uczelni. Teraz patrzymy, jak rośnie nasza łódź, duma jest – podkreśla mgr inż. Maciej Cholewiński, opiekun koła naukowego z PWR.

Zespół koła naukowego został podzielony na trzy ekipy: dwie były odpowiedzialne za powstanie łodzi, konstrukcje, kadłub, elektronikę oraz fotowoltaike, a trzecia zajmowała się marketingiem. 

– Kadłub został zbudowany z włókna szklanego wraz z żywicą. Do Łodzi będą doprawione hydro skrzydła z włókna węglowego, dodatkowo zrobiliśmy siedzisko z laminatu – dodaje Wiktoria Lada, PWR Solar Boat Team.

Hydro skrzydła unoszą kadłub ponad rafle wody. Pojazd sterowany jest kierownicą wydrukowana drukarką 3D cała łódź jest ekologiczna, a naspędzana będzie silnikami. 

Silnikiem trójfazowego 5-kilo watowego bezszczotkowego, będą one zamontowane w hydro skrzydłach – mówi Rene Laflamme z PWR Solar Boat Team.

Latająca Łódź z Politechniki Wrocławskiej poleci na zawody do Holandii oraz USA ambicje  zespołu są duże. 

Cel to samorozwój, czyli podnoszenie naszych umiejętności i współpraca drużyny – podkreśla Jakub Dychanycz, PWR Solar Boat Team

To jest mega sprawa bycie pierwszym, dlatego musimy godnie reprezentować Polske, ale cel to wygrana – dodaje Mateusz Sobków z PWR Solar Boat Team.

Łódź zostanie zwodowna we Wrocławiu w kwietniu, a potem na studentów czekają zawody w Holandii i USA. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy