Ławeczka mieszkańca. Zgłoś swoją!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ławka w parku, na osiedlu albo na mieście służy miejscem do zatrzymania się i odpoczynku, zwłaszcza dla osób starszych, ale nie zawsze jest tam, gdzie trzeba. Rozwiązaniem tego problemu jest inicjatywa „Ławeczka mieszkańca”.

Chodzi o to, że osoby starsze, aby korzystać z przestrzeni publicznej, muszą mieć miejsce, żeby odpocząć, nie mogą pokonywać długich dystansów bez żadnego odpoczynku i te ławki, które chcemy stawiać, są z myślą o nich – mówi Anna Szmigiel – Franz, oficer pieszy Wrocławia.

Zadaniem oficer Anny Szmigiel-Franz jest dbanie o to, żeby piesi byli traktowani jako równouprawnieni uczestnicy ruchu drogowego. Ławeczki, szczególnie na dłuższych trasach, mogą okazać się pomocne.

Myśmy wcześniej stawiali ławki, natomiast faktycznie tych zgłoszeń było bardzo dużo i tutaj też te zgłoszenia bezpośrednio wpływały do prezydenta – tłumaczy Anna Szmigiel-Franz.

Zapytałyśmy mieszkańców, czy rzeczywiście jest zapotrzebowanie na ławeczki na mieście i na osiedlach?

Przydało by się, bo jest dużo starszych osób na osiedlu.

Jest mało tych ławeczek.

Na mieście bardzo potrzebne są, bo często się idzie i nie ma gdzie przystanąć.

Jest potrzeba, bo latem jednak dużo osób korzysta w dzień, siedzi, odpoczywa. Gorzej jest wieczorem, bo wtedy zbierają się różne elementy, które zakłócają ciszę nocną.

Zgłosić zapotrzebowanie na taką ławeczkę, może każdy. Są na to dwa sposoby.

Można to zrobić bezpośrednio przez stronę sutryk.pl, tam jest formularz, na którym zaznacza się punkt, można też dodać opis lub wysłać zdjęcie. Można też się zgłosić do swojej rady osiedla. Taka opcja jest dla osób, które na przykład nie korzystają z internetu, one tak że mogą zgłosić swoją lokalizacje – dodaje Anna Szmigiel-Franz, oficer pieszy Wrocławia.

Co ważne, ławki zostaną postawione tylko na terenach należących do miasta, a nie na przykład na posesjach prywatnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca, a realizacja rozpocznie się jesienią, po weryfikacji zgłoszeń.